Haber 7

Ergenlik döneminde İnternet bağımlılığı

Ergenlik dönemindeki çocuğunuz saatlerce bilgisayar başından kalkmıyorsa ne yapmalısınız? Teknoloji bağımlılığının belirtileri neler? Ergenlik döneminde yaşanan sorunlar neler? İşte cevabı...
GİRİŞ 15.10.2018 07:31 Aile
Metin Boyutu
Ergenlik döneminde İnternet bağımlılığı

Yapılan araştırmalara göre, ergenlik dönemindeki kişilerin İnternet bağımlısı olmasının temel nedeni sosyalleşmek istemelerinden kaynaklanmaktadır. Okulda ya da evin çevresinde yeterince sosyalleşemeyen kişiler, sosyal medya ortamında arkadaşlarıyla iletişim haline girerek bu isteklerini yerine getirmeye çalışıyor.

Sosyalleşmenin haricinde, İnternet'e girmeyi çekici kılan başka unsurları da eklemek elbette zor değil. Her an elinin altında olması, yasak bir şeyi çiğneme özgürlüğü, oyun oynama ve risk almayı kolaylaştırması bunlardan bazılarıdır.

İnternet kullanımının akademik performansı, aile ve arkadaş ilişkilerini etkileyip etkilemediği araştırılmalıdır. Bu esnada dikkate alınması gereken nokta çocuğun normalde başarılı olmasıyken bir anda düşüş yaşaması veya orta durumdayken daha zayıf not almasıdır. Bu etkenlerin yanına uykusuzluk ve beslenme bozuklukları da eklenebilir.

Ergen kişide teknoloji bağımlılığı tespit edilmişse, ailenin profesyonel bir danışmana başvurması gerekir. Saplantılı İnternet kullanımı, depresyon, öfke kontrolsüzlüğü ve öz güven eksikliği gibi başka sorunlarında habercisi olabilir.

Henüz Yorum Yapılmadı

Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.