Haber 7

Haberi görünce tehdit etti! İptal ederim

ABD Başkanı Donald Trump, nükleer silahları on kat arttırmak istediği haberini yapan NBC televizyonu ve diğer televizyon kanallarına lisanslarını iptal etme tehididinde bulundu.
GİRİŞ 12.10.2017 08:17 Amerika
Metin Boyutu
Haberi görünce tehdit etti! İptal ederim

Trump, Apprentice yarışmasıyla kendisini bir yıldız haline getiren NBC'ye hedef alan Trump, kanalın haberini "sahte haber" ve "saf hayal ürünü" diye tanımladı. NBC geçen hafta da, Dişişleri Bakanı Tillerson'ın Trump'a "moron" dediği haberini yaparak Beyaz Saray yönetimini kızdırmıştı.

Trump Twitter'de paylaştığı mesajda "NBC ve diğer kanallardan sahte haberler gelirken, lisanslarını tartışmaya açmak hangi aşamada uygun olur? Ülke için kötü!" dedi. Trump daha sonra da Kanada Başbakanı Justin Trudeau ile görüşmesinden önce NBC'nin haberini reddetti.

BBC Türkçe'nin haberine göre Trump "Basının ne istiyorsa onu yazabiliyor olması açıkçası iğrenç ve bu mesele ele alınmalı" dedi. ABD Başkanı ülkenin nükleer silahlarını arttırmak isteyip istemediği sorulduğunda da, sadece bu silahları "mükemmel durumda" tutmanın ele alındığını ifade etti.

Trump "Ama şimdi elimizdekilerin 10 katını istediğimi söylemeleri, inanın bana bu tamamen gereksiz. Modernizasyon ve bakım istiyorum. En iyi durumda olmalarını istiyorum." dedi.

Savunma sakanı Jim Mattis de NBC'nin haberini reddetti.

TRUMP'A İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ TEPKİSİ

Başkan Trump'ın Twitter mesajı, ifade özgürlüğüne vurgu yapılarak büyük bir tepki aldı. Gazetecileri Koruma Komitesi, ABD Başkanı'nın sözlerinin diğer dünya liderleri için kötü bir örnek olduğunu belirtti.

NBC'nin haberien göre Trump, geçen Temmuz'da Savunma Bakanlığı Pentagon'da yapılan toplantıda, ABD'nin nükleer füzelerinin arttırılmasını istedi.

Trump'ın bu istedi, ABD'nün nükleer silahlarında 1960'lardan beri görülen azalmayı sergileyen bi grafiği gördükten sonra dile getirdiği belirtildi. Haberini, toplantıdaki bazı yetkililere dayandıran NBC, Genelkurmay Başkanı ve Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'ın bu istek karşısında şaşırdığını vurguladı. Haberde Trump'ın ek ABD askeri ve askeri malzeme de istediği kaydedildi.

ABD'deki Silah Kontrol Birliği7ne göre ABD'nin 7100, Rusya'nın ise 7300 nükleer silahı bulunuyor. Medya yorumcuları, Trump istese bile yayıncıların lisanslarını iptal etmesinin zor olduğunu söylüyor. ABD'li yayıncıları denetleyen Federal İletişim Komisyonu, ülke geneline yayın yapan televizyonlara değil, yerel televizyonlara lisans veriyor.

NBC yaklaşık 30 yerel televizyona sahip. Uzmanlar, yayınlarının adil olmadığı gerekçesiyle bir televizyonun lisansını iptal etmenin de zor olduğunu ifade ediyor.

Yorumlar

40
 • Rotterdam

  11 ay önce Şikayet Et Gordunmu basin ozgurlugunu chp tayfasi. Avrupada trumptan farkli degil zaten. Demekki tek ozgur Turkiyeymis. Digerleri diktator
  Toplam beğeni
 • yurtTAŞ

  11 ay önce Şikayet Et Bu adam ne içiyor acaba? Ergen gibi sürekli nette ama hesabını değil sosyal medyadan devleti idare ediyor. Ona buna sürekli ayar peşinde. Çok sürmez yakında bu yarım akıllıya ayar verirler...
  Toplam beğeni
 • snx

  11 ay önce Şikayet Et şimdi chp şaşırıp aym ne gitmesin :))))
  Toplam beğeni
 • sikar biraz

  11 ay önce Şikayet Et orasi turkiye degil turp efendi hicbirsey yapamazsin bos konusuyosun
  Toplam beğeni
 • Mustafa Menfaatlı

  11 ay önce Şikayet Et Yakında ABD ve AVRUPA ülkelerinde darbeler başlayablilir.
  Toplam beğeni
  • ismim yok

   11 ay önce Şikayet Et kardeşim öyle denir inşallah diye başlıyacaksın :D
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.