Haber 7

ABD'ye soğuk duş! Milyarlarca lira zarara girildi

ABD’nin dün uzaya göndermeye çalıştığı 'yüksek düzeyde gizli' ve aynı derecede pahalı devlet uydusu Zuma'nın, kaybolduğu iddia edildi.
GİRİŞ 09.01.2018 11:39 Amerika
Metin Boyutu
ABD'ye soğuk duş! Milyarlarca lira zarara girildi

Zuma'nın, Florida'da bir askeri üsten SpaceX Falcon 9 roketiyle uzaya gönderildikten sonra kaybolduğu ve milyarlarca dolar zarara yol açtığı belirtildi.

The Wall Street Journal’da yer alan habere göre, Florida’da Cape Canaveral Hava Kuvvetleri Üssü’nden gizlice fırlatılan devlet uydusunun, fırlatmanın ilk fazını başarıyla tamamlasa da ikinci aşamada yok olarak milyarlarca dolar zarara neden olduğu iddia edildi.  

'TAM BİR ZARAR' 

Wall Street Journal’a konuşan kaynaklar, ABD Kongre ve senatosu üyelerinin görevin 'tam bir zarar' olduğuna ilişkin bilgilendirildiklerini, roketin taşıdığı uydunun roketten ayrıldıktan sonra atmosfere tekrar geri düştüğünü belirtti. Ayrıntıları henüz bilinmeyen olayda roket yükünün fırlatmanın ikinci aşamasında roketten düzgün ayrılamadığı düşünülüyor.

TechCrunch ve ArsTechnica yayınları da roketin yükünün Falcon 9’un fırlatılışının ikinci safhasında yeryüzüne geri düştüğüne dair haber aldıklarını aktardı. SpaceX başarısızlıkla sonuçlanan uydu fırlatma faaliyetine ilişkin herhangi bir yorum yapmadı.

Uzay ve savunma sanayi şirketi Northrop Grumman tarafından devlet ihalesi üstlenilen ve kaybolduğu ileri sürülen uydunun üretim maliyeti milyarlarca dolar değerindeydi.

Öte yandan SpaceX bugüne kadar 21 kez Falcon 9 uydu fırlatışı gerçekleştirdi fakat henüz başarılı olarak kayıtlara geçen bir fırlatma işlemi yapılamadı.

Yorumlar

4
 • Nazım Zengin

  1 yıl önce Şikayet Et Onlar bol bol uydu fırlatsınlar... Bu uyduların yerden kontrolünü ele geçirebileceğimiz teknolojiler de geliştireceğiz inşallah!
  Toplam beğeni
 • dagdaki coban

  1 yıl önce Şikayet Et yalan soyluyorlar... havada infilak eden roketteki öldü dedikleri 9 kisilik ekipleride kimliklerini degistirip hala yasamiyormu... maksat kimse uyanmasin...
 • Karakartal

  1 yıl önce Şikayet Et Yalan...O uydu biryerlerde ortadoğuyu ve TÜRKİYE yi izliyor.
 • misafir

  1 yıl önce Şikayet Et hekerlar çalmıştır
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.