Haber 7

ABD donanması 'Yavuz'u paylaştı! Ortalık karıştı

ABD ile Rusya arasında Karadeniz üzerinden karşılıklı hamleler geliyor. ABD donanması USS Carney adlı destroyeri bölgeye gönderdi.
GİRİŞ 20.02.2018 13:52 Amerika
Metin Boyutu
ABD donanması 'Yavuz'u paylaştı! Ortalık karıştı

Avrupa'daki Amerikan donanma güçleri, cumartesi günü Twitter'daki duyurusunda Carney gemisinin İstanbul Boğazı'ndan geçişini ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nü gösteren bir fotoğraf kullandı. Amerikan donanması, bu fotoğrafı Avrupa'daki güçlerinin Twitter sayfasının banner görseli de yaptı.

Fotoğrafta savaş gemisinin burnunda bir silahın başında dürbünle 3. Köprü Yavuz Sultan Selim'e doğru bakan bir Amerikan askeri de görülüyor.

İKİNCİ SAVAŞ GEMİSİ

USS Carney ile birlikte ABD'nin Karadeniz'deki savaş gemisi sayısı 2'ye çıktı. Daha önce USS Ross adlı bir başka destroyer Karadeniz'e gönderilmişti. 

Rusya ise ikinci Amerikan savaş gemisinin bölgeye sevkinin ardından pazar günü bir fırkateyn ve iki devriye gemisini Karadeniz'e yönlendirdi.

'DANS EDİYORUZ'

Amerikan CNN televizyonuna konuşan Amerikalı bir savunma yetkilisi, "Soğuk Savaş'ta bir dansımız vardı. Herkes kendi rolünü biliyordu. Sen bombardıman uçağını uçurursan ben de uçururum. Sen oraya bir gemi koyarsan ben de koyarım. Henüz bu seviyeye geldiğimizi düşünmüyorum. 2018'deki dansın nasıl olacağını anlamaya çalışıyoruz" dedi.

MONTRÖ KISITLAMASI

Montrö Antlaşması'na göre Karadeniz'de sahili olmayan ülkelerin savaş gemilerinin toplam tonajı 45.000 tonu geçemez ve bu ülkelerin harp gemileri Karadeniz'de 21 günden fazla kalamaz. Bir harp gemisi, 21 gün Karadeniz'de kalmışsa, Çanakkale Boğazından Ege Denizi'ne çıkıp tekrar içeri girmek zorundadır.

 

 

Yorumlar

41
 • SORU

  1 yıl önce Şikayet Et ABD savaş gemileri Karadeniz'den zamanında çıkmazsa, Rusya bundan kimi sorumlu tutar ve nasıl bir tedbir alır? Fotoğrafta, Boğazın kan kırmızı olması ve ABD savaş gemisinin olmasının anlamı nedir? Osmanlı, Birinci Dünya Savaşına nasıl girmiştir?
  Toplam beğeni
 • ıseo

  1 yıl önce Şikayet Et az kaldı 100 yıl doluyor o antlaşmada tarıh olacak ınsallah guclu gırıp kendı kurallarımızı koymamız lazım 2023 e
  Toplam beğeni
  • Rumeli

   1 yıl önce Şikayet Et 20 Temmuz 1936 Montrö Sözleşmesi. Biraz tarih okuyun.
   Toplam beğeni
  • ASLAN

   1 yıl önce Şikayet Et ya kötüsü olursa
   Toplam beğeni
 • ibrahim

  1 yıl önce Şikayet Et bu foto rusa değil bize karşı bir gözdağıdır köprü bizim sular bizim
  Toplam beğeni
  • Dogri

   1 yıl önce Şikayet Et Dogri bir tespit
   Toplam beğeni
 • sofi

  1 yıl önce Şikayet Et Tek yolumuz var üretmek ve yerlileşmek, para yoksa bir hiçsin! Parayı içerde tutmalıyız , telefonların hepsi ithal, otomobiller ithal, ayakkabı öyle bu ülke çok bile dayandı ! Gelirimize bak harcamalarımıza bak..
  Toplam beğeni
  • ıseo

   1 yıl önce Şikayet Et artık kendımıze gelıp kendı mallarımızı almak lazım herkesın kendı ıcınde bu hassasıyetı gostermelı tek cozum bu
   Toplam beğeni
 • ABDÜL CELAL

  1 yıl önce Şikayet Et Bizim sularımızda bu dönemde hiç bir savaş gemisi olmamalı. Gönderin suyun dibine.
  Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.