Haber 7

Gezegenimizi değiştirecekti! Dünya şokta

New York Times ve Forbes gibi kuruluşlar onu “Yeni Steve Jobs” olarak yansıttı. Projesine yatırım yağdı. Ancak Elizabeht Holmes’un geliştirdiği kan testi cihazının hiçbir işe yaramadığı anlaşıldı.
GİRİŞ 05.05.2019 12:05 Amerika
Metin Boyutu
Gezegenimizi değiştirecekti! Dünya şokta

The Inventor: Out for Blood in Silicon Valley isimli belgesele göre Elizabeht Holmes, bundan 16 yıl önce henüz 19 yaşındayken, kan testlerinde devrim yapacak bir cihaz geliştirdiğini açıkladı. Edison adlı cihazının damar yerine parmaktan alınacak birkaç damla kan ile kanser ve kolesterol testleri yapabildiği açıklandı. Sabah’ın haberine göre; Kısa süre içinde ABD'nin teknoloji merkezi Silikon Vadisi'ne taşınan Holmes, cihazı için yatırımları kabul etmeye başladı. Rupert Murdoch, George Shultz, Henry Kissinger ve Barack Obama gibi isimler cihazla ilgilenmeye başladı. Holmes'un kurduğu Theranos şirketinin değeri 9.5 milyar dolara kadar yükseldi.

EN BÜYÜK DOLANDIRICI

 

 

Ancak hayaller suya düştü. Hastalıkları teşhis ettiği açıklanan kan testi cihazı Edison'ın aslında hiçbir işe yaramadığı anlaşıldı. Holmes'un topladığı kan örneklerini başka bir şirkette test ettirdiğinin tespit edilmesiyle 9.5 milyar dolarlık şirket değeri sıfırlandı. Şimdilerde 35 yaşında olan Holmes artık "Silikon Vadisi'nin en büyük dolandırıcısı" olarak anılmaya başlasa da hakkında herhangi bir sahtekârlık dosyası açılmadı. Holmes'un hayatı The Dropout isimli dizide de anlatılacak.

Yorumlar

4
 • gresunlu

  6 ay önce Şikayet Et kadin akillica akilsizlari dolandirmis
  Toplam beğeni
 • Ahmet Bayraktar

  6 ay önce Şikayet Et Cihazın adından da mı şüphelenmemişler :D
  Toplam beğeni
 • mustafa

  6 ay önce Şikayet Et reptilyan mı bu yaaa
  Toplam beğeni
  • isimsiz

   6 ay önce Şikayet Et dünyayı yönetenlerin uzaylı bir ırk olduğu düşünülüyor
  • Hulusi

   6 ay önce Şikayet Et O neki gardaş
   Toplam beğeni
 • Yakup

  6 ay önce Şikayet Et Devlet destegiyle fişlemeler yapmak için kan topladılar desenize. Bunca kurum aptalmı ki bir cihazı yada teknolojiyi tam olarak test etmeden 9.5milyar dolaryatırıma izin versinler.
  Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.