02 Temmuz 2013, 11:58

Hendek Belediye Başkanı ve 2000-20001-20012 Selman Dede Güreş Ağası olan Ali İnci, Er meydanına çıkarak kispet giyerek Kırkpınar Başpehlivanlarından Mahmut Kavakçı ile gösteri güreşi güreşseverlerden büyük alkış aldı.

Hendeklilerin yoğun ilgi gösterdiği Güreş Şöleninin açış konuşmasını yapan Belediye Başkanı Ali İnci, “Kırkpınar güreşleri nasıl bu yıl 600 ‘ncüsü yapılıyorsa, Hendek'te de Geleneksel hale getirdiğimiz şölenimiz yüzyıllar boyu sürecektir inşallah. Ata sporumuz ve manevi değerlerimize sahip çıkmamız lazım. Çocuklarımıza bu değerleri öğretmeliyiz. Bu konuda herkes üzerine düşen görevi yerine getirmelidir.” dedi.

2013 Selman Dede Güreş Ağası Prof. Dr. Ayhan Kızıl da yaptığı konuşmada “ Bir Hendekli olarak bugün burada, bu güzel ortamda bu güzel insanlarla olmaktan çok mutluyum. Ben Hendekli eski Kırkpınar Başpehlivanı Ziyafettin Öge'nin yeğeniyim. Hendek'te güreş denince akla Ziyafettin Öge gelir. Ben bu vesile ile bu güzel günde, güreş ağası formasyonuyla iştirak etmeme vesile olan Hendek Belediye Başkanımız Ali İnci'ye teşekkür ediyorum.”diye konuştu.

Kırkpınar Başcazgırı Pele Mehmet şölene katılan protokol mensuplarını tek tek anons ederek övgüler yağdırdı.

İnci er meydanında

Büyük heyecanla izlenen güreşlerde, Hendek Belediye Başkanı ve 2000-2001 -2012 Selman Dede Güreş Ağası Ali İnci, Selman Dede Yağlı Güreşlerinde kispet giyerek er meydanına çıktı. Eski Milli Güreşçi Başkan İnci Kırkpınar Başpehlivanlarından Mahmut Kavakçı ile er meydanında yaptığı gösteri güreşi heyecan doruğa yükseldi. Başkan İnci ve Kavakçı güreşseverlerden büyük alkış aldı.

Heyecan doruğa yükseldi, nefesler tutuldu

Çeşitli illerden 16 başpehlivan olmak üzere yaklaşık 800 civarında pehlivanın katıldığı güreşler kıran kırana mücadelelere sahne oldu. Sakarya, İzmit, Ankara, Bolu, Düzce, Zonguldak, Antalya, Samsun Alaplı gibi il ve ilçelerden sporcuların katıldığı güreşleri çevre il ve ilçelerden 20 bin güreşsever izledi. 14 boyda yapılan güreşlerde özellikle büyük orta, baş ve başaltı güreşlerinde heyecan doruğa yükseldi, nefesler tutuldu.

Güreşlerin sonunda güreşçilere madalyaları protokol tarafından verilirken, Selman Dede Güreş Ağası Prof. Dr. Ayhan Kızıl, dereceye giren tüm güreşçilere altın taktı.