18 Şubat 2014, 22:12

Oscar Pistorius'un kız arkadaşını öldürdüğü gerekçesiyle yürütülen davanın televizyondan canlı yayımlanması için başvuru yapıldı. Eğer başvuru kabul görürse Oscar Pistorius Mahkemesi Kanalı, davayı canlı yayımlayacak.

Güney Afrika Ulusal Savcılık Müdürlüğü (NPA) Oscar Pistorius'un cinayet davasının bütün dünyada canlı yayımlanmasını istediğini açıkladı. Açıklamada, bu sayede Güney Afrika'da adalet sisteminin nasıl işlediğinin de rahatlıkla görülebileceği belirtildi.

3 Mart'ta görülecek davanın canlı yayımlanması talebine ise Pistorius'un avukatları karşı çıktı. Hatırlanacağı gibi Oscar Pistorius, 14 Şubat 2013 Sevgililer Günü'nde kız arkadaşı Reeva Steenkamp'ı silahla vurarak öldürmüştü. Kız arkadaşını vurduğunu kabul eden ampute atlet, ancak Steenkamp'ı hırsız sandığı için karanlıkta tanımadan vurduğunu ifade etmişti.

KARAR CUMA GÜNÜ 

Güney Afrika'nın en önemli uydu platformu MultiChoice, özel bir Oscar Pistorius Mahkemesi TV kanalı kurdu. Bu kanal, eğer mahkeme izin verirse davayı canlı yayımlayacak. Mahkeme ise salona televizyon kameralarının alınıp alınmayacağı ile ilgili kararı cuma günü açıklanacak.