22 Mayıs 2019, 15:16

Amasya'nın Taşova ilçesinde havaların ısınması ile birlikte tırtıl istilası başladı. Tüm ilçeyi saran tırtıllar yüzünden evlerinin kapı ve pencerelerini açamaz hale gelen halk belediyeden ilaçlama yapmalarını istedi.

Amasya Taşova'da oturanlar yaz günü, pencerelerini açamaz, balkona çıkamaz hale geldiler.

 

 

Bunun sebebi ise ilçenin her yerini saran tırtıllar.

Emekli öğretmen Rafet Öztürk, “Boş arazide otların arasında yumurtadan çıkan tırtıl yavruları mahallemizin her tarafını sarmıştır. Belediye bu yüzden ilaçlama yaptı. İnşallah başarılı olur. Ana yolu geçip, bahçeye giren tırtıllar, şu gördüğünüz çiçek yapraklarını tamamen sarmış durumda. Bu siyahların hepsi tırtıl. Hatta buradan gelip, duvarlara, evin ikinci katında var. İlaçlandığı için de çoğu düşmüştü. Belediye ekiplerince incelemeler yapılıp, mahallelinin ilaçlanma isteği yerine getirildi" dedi.

 

 

KELEBEK OLARAK DOĞAYA KARIŞACAKLAR
Yetkililerden alınan bilgiye göre, ilçede bu yıl havaların yağışlı gitmesi nedeniyle özellikle Doğu Mahallesi'nde kelebek tırtıllarının yoğun olarak ortaya çıktığı belirtilerek, "Taşova Belediyesi ekipleri tarafından ilaçlama yapılmıştır. Vatandaşlarımızın tedirgin olmamaları gerek. Bu tırtıllar üç beş gün içinde kelebek olarak doğaya karışacaktır" denildi.