06 Şubat 2018, 20:45

Spor medyasının önemli bir kısmı ligin ilk yarısında hakeme küfür ettiği için 6 maç men cezası alan Caner Erkin vakasını emsal göstererek Emre Belözoğlu'nun da benzer bir ceza alabileceği yönünde görüş belirtti. Ancak Emre'ye TFF'den sevk çıkmadı. Neden çıkmadığının nedeni de belli oldu.

Başakşehir kaptanı Emre Belözoğlu'nun ikinci sarı kart görmesine sebep olan el kol hareketi ve sözleri Türkiye'nin gündemine oturdu. 

Spor medyasının önemli bir kısmı ligin ilk yarısında 6 maç men cezası alan Caner Erkin vakasını emsal göstererek Emre Belözoğlu'nun da benzer bir ceza alabileceği yönünde görüş belirtti. Ancak Emre'ye TFF'den sevk çıkmadı. Çıkmaması da doğruydu. İşte nedeni...

Birincisi; PFDK'nın Caner'e o maçta kesmiş olduğu 6 maçlık cezanın gerekçesi Caner'in hakem Kalkavan'ın arkasından ona yönelik o sözler değil. O 6 maçlık cezanın 4 maçı Caner'in Beşiktaş'ın attığı golden sonra hakeme yönelik yaptığı kol hareketi (hakemin görüş alanının dışında) ve 2 maçı da arkasından Kalkavan'a yönelik el kol hareketinden.

 

Yani medyada yazıldığı gibi o sinfaklı sözlerden değil. Öyle ki TFF o sözlere ceza veremediği için talimatta değişikliğe gitmek zorunda kaldı. O güne kadar dudak okumayla ceza verme gibi bir hakkı olmayan TFF Caner vakasının ardından talimatına bir fıkra ekleyerek "Bundan böyle dudak okuyarak ceza verilecek" kararı aldı. Kısaca Caner Erkin'in 6 maçlık cezasının Kalkavan'a yönelik sinkaflı sözler değil.

İkincisi; Emre Belözoğlu'nun el kol hareketi, sözleri, yani eylemi hakem tarafından görülmüş ve cezalandırılmış. O hareketlere ve sözlere karşılık sarı kart takdir etmiş. Eğer sarı değil de direkt kırmızı kart çıkartsaydı o zaman Emre PFDK'ya sevk edilecek ve ağır bir yaptırımla karşı karşıya kalacaktı.

Yani hakemin cezalandırdığı görüş alanında olduğu için Emre'nin görüntüden sevk edilmesi veya cezalandırılması mümkün değil. O zaman hakemin kararı değiştirilmiş olur. Bu açıdan da Emre Belözoğlu vakası için Caner olayı emsal olamaz.