Haber 7

ABD'den İsveç'e şok uyarı: Büyük sorun olur!

İsveç hükümetinin, Nükleer Silahların Yasaklanması Anlaşması’nı imzalamayı planladığı açıklamasına ABD'den tepki geldi.
GİRİŞ 03.01.2018 11:09 Avrupa
Metin Boyutu
ABD'den İsveç'e şok uyarı: Büyük sorun olur!

İsveç gazetesi Aftonbladet’in haberine göre, ABD Savunma Bakanı James Mattis, İsveç Savunma Bakanı Peter Hultqvist'e konuyla ilgili mektup gönderdi.

Haberde, mektupta, BM Genel Kurulu'nda kabul edilen nükleer silahları yasaklayan uluslararası anlaşmayı İsveç'in imzalaması durumunda NATO'nun İsveç'in savunma ittifakı ile yakın ortaklığını yenilemeyeceğinin yazıldığı belirtildi.

ABD'nin NATO Daimi Temsilcisi Kay Bailey Hutchison da anlaşmanın imzalanması halinde İsveç ve NATO arasında büyük sorunlar çıkacağını kaydetti.

İSVEÇ: KABUL ETMEYİZ

İsveç Dışişleri Bakanı Margot Wallström, ABD’den gelen açıklamalara tepki gösterdi. Wallström, ''BM Genel Kurulu’nda kabul edilen nükleer silahları yasaklayan uluslararası anlaşmayı imzalamayı düşünüyoruz. NATO ve ABD’den bu konuda yapılan tehdit ve baskıyı kabul etmiyoruz. Tehditler umurumuzda değil. Bu tür açıklamaların yapılmasını kabul edemeyiz. Açıklamaların makul ve tehdit içerici olmaması gerekir'' dedi.

Nükleer Silahların Yasaklanması Anlaşması, BM’de nükleer silah sahibi ülkelerin boykotuna rağmen temmuzda 122 ülkenin desteğiyle kabul edilmişti.

Yorumlar

2
  • kayra-keskin

    11 ay önce Şikayet Et evet bütün dünyayı ayağa kaldırmak lazım ya hiç bir ülkede nükleer silah olmayacak yada başta Türkiye olmak üzere bütün ülkelerin nükleer silahları olmalıdır
  • yükselenruh

    11 ay önce Şikayet Et dünyayı kurtaracak girişimdir müthiş önemli ama bu psikopatlar nasıl tokatlanacak o var
    Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.