Haber 7

Belçika'da 'YPG' istifası! Herkes bunu konuşuyor

Belçika'da geçen yıl istifa eden istihbarat başkanı Testelmans'ın YPG'ye eğitim ve kıyafet sağladığı ortaya çıktı.
GİRİŞ 30.01.2018 17:05 Avrupa
Metin Boyutu
Belçika'da 'YPG' istifası! Herkes bunu konuşuyor

Testelmans'ın Suriye ve Irak'taki Belçikalı savaşçılar hakkında istihbarat karşılığında YPG'ye gizlice yaptığı yardımın ortaya çıkması nedeniyle istifa ettiği iddia edildi.

Belçika Savunma Bakanlığına bağlı istihbarat birimi Adiv'in eski Başkanı Korgeneral Eddy Testelmans'ın, Suriye ve Irak'taki Belçikalı savaşçılar hakkında bilgi edinme karşılığında, terör örgütü PYD'nin silahlı kanadı YPG'ye eğitim ve muharebe kıyafeti sağladığı ortaya çıktı. 

Ülkede Flamanca yayın yapan De Standaard gazetesi, eski başkan Testelmans'ın, Genelkurmay Başkanı Marc Compernol ve Savunma Bakanı Steven Vandeput'a bilgi vermeden, YPG ile bağlantı kurduğunu yazdı.

 

EĞİTİM VE KIYAFET YARDIMI

Haberde, Suriye ve Irak'taki Belçikalı savaşçılar hakkında bilgi edinmeyi amaçlayan Testelmans'ın, anlaşma çerçevesinde, terör örgütü YPG üyelerine Kuzey Irak'ta iki seanslık eğitim programı düzenlediği ve muharebe kıyafeti sağladığı aktarıldı. 

Ayrıca haberde, Testelmans'ın geçen sene haziran ayında istifa etmesinde YPG ile yaptığı anlaşmanın etkisi olabileceği iddia edildi. İstihbarat birimi çalışanlarının kendisine yönelik suçlamalar içeren mektubunun basına sızdırılmasının ardından istifasını sunan Testelmans'ın, terör örgütü YPG ile yaptığı anlaşmayı gizli tutmasının istifasına yol açtığı değerlendirildi. 

Haziran ayında istihbarat biriminin 8 çalışanının, Savunma Bakanı Vandeput'a yolladığı şikayet mektubunun basına sızdırılmasının ardından Testelmans istifa etmişti.

Testelmans, "Sorunu çözmek için tek bir seçenek var, o da benim istifa etmem. Ancak bu şekilde tekrar sükuneti sağlarız." açıklamasında bulunmuştu.

Adiv çalışanları yazdıkları mektupta, istihbarat biriminin iç çalışmalarındaki rekabet sonucu yanlış bilgi paylaşımı yapıldığını iddia etmiş, bu durumun diğer kamu kuruluşlarıyla çalışmayı engellediği ve uluslararası müttefikler nezdinde karmaşaya yol açtığı ileri sürülmüştü. Çalışanlar, mektupta açıkça Testelmans'ın durumdan sorumlu olduğunu iddia etmişti.

Yorumlar

6
 • Tolga55ladikli

  1 yıl önce Şikayet Et Atalarindan ogrenmisler hainligi bunlar yuzyillarca boyleydi arkadaslar
  Toplam beğeni
 • Edirneli

  1 yıl önce Şikayet Et Bu sarı Gavurlardaki terörist aşkını sevgisini anlamak mümkün değil. Keşke Ortadoğu'daki devlet kurmak isteyenlerin hepsini Belçikaya veya İsveç'e norvece alsalar da orada devletlerini ilan etseler
  Toplam beğeni
 • gurbetci

  1 yıl önce Şikayet Et aralarinda alman ve cinlininde oldugunu biliyoruz daha kimler vardir acaba
  Toplam beğeni
 • Hahaha

  1 yıl önce Şikayet Et Pyd ye sadece bu adammı yardim etmis. Ustelik sadece istihbarat baskanı sıfatıyla. Belçika hükümeti isin icinde olmadan istihbarat buna kalkısamaz. Bu konu derin seyler iceriyor. Bu adamıda konu kapatılsın diye istifaya zorlayıp harcamislar.
  Toplam beğeni
 • Şevket Hoca

  1 yıl önce Şikayet Et cia köpekleri bunlar, ne belçikalısı.
  Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.