Haber 7

Türkiye korkusu Yunanistan'a bunu yaptırdı!

Yunanistan’da, dün Başbakan Aleksis Çipras başkanlığında olağanüstü toplanan Savunma ve Dışişleri Konseyi (KYSEA) yaklaşık 1.2 milyar Euro karşılığında hava kuvvetlerindeki 85 adet F-16 savaş uçağının modernizasyonunu kararlaştırdı. Bu kararın alınamasında Ege’de son dönemde yaşanan gerginlik etkili oldu.
GİRİŞ 28.04.2018 17:32 Avrupa
Metin Boyutu
Türkiye korkusu Yunanistan'a bunu yaptırdı!

Savunma ve Dışişleri Konseyi (KYSEA) aylar süren müzakerelerden sonra ABD’nin nihai cevabını vermesi için Yunanistan’a 30 Nisan’a kadar süre tanıması üzerine, KYSEA haftasonu olmasına rağmen olağanüstü toplandı. Toplantıda, 85 uçağın F-16 VIPER modeline dönüştürülmeleri için nihai onay verilirken, taraflar arasında anlaşmazlık konusu olan peşinat ve taksitlerin nasıl ödeneceği konusunda bilgi verilmedi.

EGE’DEKİ KRİZ ETKİLİ OLDU

Edinilen bilgilere göre, Yunanistan ekonomik kriz içinde olmasına rağmen F-16’ların modernizasyonu amacıyla 50-80 milyon dolar peşinat ödemeyi, geri kalan parayı da 4 yıllık taksitlere bağlamayı kabul etti. Bu kararın alınmasında, Ege’de özellikle son dönemde yaşanan Türk-Yunan gerginliği de etkili oldu. Ekonomik kriz nedeniyle Yunanistan son yıllarda herhangi önemli bir silah siparişi yapmadı.

 

 

Modernizasyon için ilk F-16 uçağı ağustos başlarında ABD’ye gönderilecek. Her yıl 12 F-16 uçağın modernize edilmesi planlanıyor. Yunan Hava Kuvvetleri’nde toplam yaklaşık 125 adet F-16 savaş uçağı bulunuyor. 1980’li yılların sonlarında alınan yaklaşık 40 adet eski model F-16 uçağı modernizasyon programı dışında bırakıldı

Yorumlar

25
 • erol/antalya

  1 yıl önce Şikayet Et korkunun ecele faydası yok.
  Toplam beğeni
 • ismail

  1 yıl önce Şikayet Et o modernizasyon bitmeden inşallah biz jet yaparız
  Toplam beğeni
 • Erkan

  1 yıl önce Şikayet Et ve devami yunan kirizi zaten bu yuzden cikmisti
  Toplam beğeni
 • ver mehteri

  1 yıl önce Şikayet Et İyi de iyilik yapmış olduk keşke uçakları bozuk kalsaydı
  Toplam beğeni
 • Ayaz

  1 yıl önce Şikayet Et f16 block 70(viper) elimizdeki block 50+ lere göre daha gelişmiş özelliklere sahip.Havada çok daha fazla hedefi takip edip çok daha uzun mesafelerden kilitlenebilir.bu hali hazırda it dalaşında yunan pilotlara avantaj sağlar.f35 konusu çözülmeli ve tfx projesi olabildiğince hızlandırılmalıdır.hatta acil durumlar için Türkiye'ninde f16ları block 70e yükseltmesi planlanabilir.abdnin zaten bir amacıda buydu Türk-Yunan kapışmasından kar etmek.
  Toplam beğeni
  • Sanane İsmimdem

   1 yıl önce Şikayet Et aynen
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.