30 bin yıl öncesinin Facebook ve Twitter'ı ortaya çıkarıldı

Arkeologlar 30 bin yıl öncesinde insanların sosyal medyadaki beğeniler benzer olarak birbirlerine deve kuşu yumurtası kabuğundan yapılmış halkalar verdiğini ortaya çıkardı.

GİRİŞ 12.03.2020 19:02 GÜNCELLEME 12.03.2020 23:14 Bilim
30 bin yıl öncesinin Facebook ve Twitter'ı ortaya çıkarıldı
30 bin yıl öncesinin Facebook ve Twitter'ı ortaya çıkarıldı

Michigan Üniversitesi’nden bilim insanları Afrika’nın devekuşu bulunmayan Lesoto bölgesinde 30 bin yıllık devekuşundan yapılmış mücevherler buldular. Arkeologlar, bulunan ortası delik halka şeklindeki mücevherlerin yaklaşık bin kilometre uzaklıktaki Kalahari Gölü’nde yaşayan deve kuşlarının yumurtasından yapıldığını ortaya koydu.

Araştırmayı gerçekleştiren arekeologlar bulunan halkaların eski sosyal ağların görünür işaretleri olduğuna inanıyor. Buna göre, günümüzdeki sosyal medya beğenilerine benzer bir şekilde, 30 bin yıl önce avcı-toplayıcı insa toplulukları birbirlerine devekuşu yumurta kabuğundan yapılmış mücevherler verdi.FACEBOOK, TWİTTER VE DAHA FAZLASI

Michigan Üniversitesi'nden arkeolog Brian Stewart, “Devekuşu yumurta kabuğu ve onlardan yapılan mücevherler temelde Facebook veya Twitter'ın Taş Çağı versiyonu olarak görev yapıyorDU” ifadelerini kullandı. Stewart, bulunan halkaların 'Eş seçimi için karşısındakine isteğini  ifade etmesine olanak tanırken diğerlerini de ilişki durumu konusunda bilgilendirdiğini sözlerine ekledi.

Bununla birlikte, antropologlar ve arkeologlar, avcı-toplayıcıların kişilerarası ilişkilerini güçlendirmek için devekuşu yumurtası kabuğu kullandığını uzun zamandır biliyorlar. Kalahari Çölü'nde yaşayan Bushman topluluğunda hala bu şekilde toplumsal pratikler uygulanıyor.

 

 

30 bin yıllık sosyal medya araçları Michigan Üniversitesi'nin Antropolojik Arkeoloji Müzesi'nde sergileniyor.

Devekuşları tipik olarak Lesoto'nun dağlık, yüksek rakımlı ortamında yaşamıyor.

ETİKETLER

YORUMLAR 4 TÜMÜ
 • Yolcu 2 hafta önce Şikayet Et
  Tekerleğin icadı kaç yıl oldu?
  Cevapla
 • Orhan 2 hafta önce Şikayet Et
  Hadislerde bu mevcut değil malisef insanlık tarihi nezaman kadar ulaşıyor kesin bulgu bilgi yok teoriler var hatta bilim adamları 200 bin yıl diyen var
  Cevapla
 • TURK 2 hafta önce Şikayet Et
  20 bin yıl önce de benim dedelerim diyor. silsile halinde bize kadar gelmiş. Deve kuşu yumurtasından yapılmış halkaların çok eski tarihli olduğunu.
  Cevapla
 • Orhan 2 hafta önce Şikayet Et
  At gitsin, Salla gitsin
  Cevapla
 • anadolu 2 hafta önce Şikayet Et
  arkeoloji ve tarih bilimi kurgudan ibarettir.
  Cevapla
 • tabi 2 hafta önce Şikayet Et
  böyle devam bravo...
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR