Haber 7

Meyan kökünün zararları

Tedavi amaçlı kullanılan ancak hamilelik döneminde tüketildiği zamanda erken doğuma neden olan meyan kökü otunun çocuklardaki zararı ortaya çıktı.
GİRİŞ 25.10.2018 09:50 Çocuk
Metin Boyutu
Meyan kökünün zararları

Geçmiş dönemlerde şifa niyetine kullanılan meyan kökü otu, son zamanlarda anne adaylarının en çok araştırdığı bitkisel otlardan biri. Uzmanların açıklamalarına göre hamile kadınların ve kalp hastası kişilerin tüketmemesi gereken meyan kökü birçok açıdan risk bulunduruyor.

Hamilelik döneminde tüketildiğinde erken doğumu tetikleyeceğini belirten uzmanlar, "Çok miktarda meyan kökü ve onu içeren ürünler yemek çocuğun zekasını geriletiyor. Meyan kökünün içerisindeki glisirizin anne karnındaki bebeğin beyin gelişimini de olumsuz etkiliyor. Ayrıca dikkat eksikliği de yapıyor" açıklamasında bulundu.

MEYAN KÖKÜ ŞERBETİNİN ZARARLARI

- 3-4 gün tüketilen meyan kökü şerbeti tansiyonu zirveye çıkartır.

- Günde 3-4 bardak tüketilen meyan kökü şerbeti kilo alımına sebep olur.

- Böbrek, kalp, ve kronik karaciğer hastalarının kesinlikle tüketmemesi gereken bir şerbettir.

- Kalp ritim bozukluğunu tetikler.

- Östrojen hormonunu arttırır.

Yorumlar

1
  • Halil

    11 ay önce Şikayet Et Ben 40 yaşındayım ve7 kuşak oncem şerbet ile büyüdük çok aramızda bir rahatsızlığını gören olmadı sebetin bence araştırma yapanların aklını test etmek lazım Gaziantep'te şerbet içmeyen yok bu kadar insanda bir sıkıntı yok üç beş tane adamin sözde araştırma yaptık diye birilerine menfatt sağlamaktan başka bişey değil bu arastirma
    Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.