Haber 7

Bir kez daha dünyaya rezil olduk!

2012 Londra Olimpiyarı'nda altın madalya kazanan Aslı Çakır Alptekin'in ardından gümüş madalyalı Gamze Bulut'un da doping yaptığı kesinleşti
GİRİŞ 06.03.2016 13:31 Diğer Branşlar
Metin Boyutu
Bir kez daha dünyaya rezil olduk!

2012’de düzenlenen Londra Olimpiyatları’nda kadınlar 1500 metrede altın madalya kazanan Aslı Çakır Alptekin’in ardından aynı kulvarda gümüş madalyayı elde eden Gamze Bulut’un da doping yaptığı maalesef kesinleşti ve dünyaya bir kez daha rezil olduk.

Uluslararası Atletizm Federasyonu (IAAF), Londra Olimpiyatları’nda elde ettiği ikinciliğin ardından çıktığı yarışlarda başarısız sonuçlar elde eden 1992 doğumlu Gamze’yi yakın takibe almıştı. 

Hatırlatmak gerekirse Gamze, Londra’da elemelerde 4:06.69, yarı finalde 4:01.18, finalde ise 4:10.40 koşmuş ve 4:10.23’le altını boynuna takan Aslı’nın ardından gümüş madalyayı kazanmıştı. Ancak yapılan incelemeler neticesinde biyolojik pasaportunda meydana gelen normal dışı sapmalar nedeniyle Gamze’nin dopingli olduğuna kesin kanaat getirildi.

2 HAFTA ÖNCE ORTAYA ÇIKTI 

Durumun yaklaşık iki hafta önce tespit edildiği öğrenilirken ayrıca devlet makamlarının da bilgilendirildiği ve konunun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a kadar da iletildiği gelen bilgiler arasında.

Aslı Çakır Alptekin’in ardından Gamze Bulut’un da doping yaptığının resmileşmesi büyük bir hayâl kırıklığı yarattı. Çünkü bu durum 2012’de tüm ülkeyi sevince boğan, herkese büyük gurur yaşatan tarihi dublenin aslında gerçek olmadığı ve her iki madalyanın da Türkiye’den alınacağı anlamını taşıyor.

Yorumlar

16
 • malkoçoğlu

  2 ay önce Şikayet Et Yazıklar olsun yakışırmı bir Türk sporcusuna?buna ne gerek vardı katılmış olmanız bile yeterdi.Ama dürüstlükle yarışmış olurdunuz ve hafızamızda sizi dürüst iki Türk sporcusu olarak tanırdık.Malesef şimdi üçkağıtçı iki Türk sporcusu olarak hafızamızda yer edineceksiniz.Üstelik bütün dünya bizim nekadar düzenbaz bir ülke olduğumuzu düşünecek tüh size basit insanlar...
 • Ozkaya'lar

  5 ay önce Şikayet Et devletten bütün aldıkları paralar,altınlar ellerinden alınsın.ödesinler geri.
  Toplam beğeni
 • tahir

  2 yıl önce Şikayet Et hiç inanmıyorum.türk kadınlarının öyle mayo gibi bikini gibi kinotla koşması doğru değil.uzun şort giymeleri daha güzel olur.rus ya 280 sporcu gönderiyor sen 110 tane onun yarısıda yabancı.türkiyede çok kaliteli sporcular harcanıyor.öyle depar atan ve öyle spor yapan kişiler var.malesef onlar böyle yerlere gidemiyor bile.
  Toplam beğeni
 • Murat

  2 yıl önce Şikayet Et Saçmalık!!! Hukukda, şüphe ile karar verilmez,soruşturma açarsın.İspatı mümkün değil.
 • Yaziklar olsun

  2 yıl önce Şikayet Et Devletin adini hile ve oyunla yükseltmek bize yakisirmi? Yaziklar olsun. öyle madalya gelecekse hic gelmesin daha iyi. insan dedigin dürüst olmali
  Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.