Haber 7

Michael Phelps Olimpiyat tarihine geçti!

2016 Rio Olimpiyatları'nda 5 altın, 1 gümüş madalya kazanan Michael Phelps, en fazla madalya kazanan sporcular arasında ilk sırada bulunuyor
GİRİŞ 14.08.2016 15:32 Diğer Branşlar
Metin Boyutu
Michael Phelps Olimpiyat tarihine geçti!

Son 5 olimpiyata katılma başarısı gösteren Phelps, 23 altın, 3 gümüş  ve 2 bronz madalyayla Yaz Olimpiyat Oyunları'nın en çok kürsüye çıkan ismi oldu.

2008 Pekin Olimpiyat Oyunları'nda 8 altın madalya elde eden ABD'li yüzücü, bu başarısıyla aynı zamanda, bir olimpiyatta en fazla altın madalya kazanan sporcu unvanını elde etti.

ABD'li yüzücü, 23 altın madalyayla, oyunlar tarihinde en fazla altın madalya kazanan sporcu unvanını da elinde bulunduruyor.

Phelps, 2004 Atina'da 6 altın, 2 bronz, 2008 Pekin'de 8 altın, 2012  Londra'da 4 altın, 2 gümüş, 2016 Rio Olimpiyatları'nda ise 5 altın ve 1 gümüş madalya kazanmayı başardı.

Latynina, ikinci sırada

SSCB'li kadın cimnastikçi Larissa Latynina, 1956-1964 yılları arasında katıldığı 3 olimpiyatta 9 altın, 5 gümüş ve 4 bronz olmak üzere toplam 18 madalyayla Phelps'in ardından ikinci sırada yer aldı.

Latynina, bu 18 madalyanın 14'ünü bireysel, 4'ünü de eski SSCB takımının sporcusu olarak kazandı.

Fin atlet Paavo Nurmi, 9 altın, 3 gümüş, ABD'li yüzücü Mark Spitz de 9 altın, 1 gümüş ve 1 bronz madalyayla sıralamada kendilerine yer buldu.

4 kez şampiyon olan 3 sporcu

Dört farklı olimpiyatta şampiyonluğa ulaşan 3 sporcu var. Finn sınıfında 1948-1960 yılları arasında Danimarkalı ünlü yelkenci Paul Elvström, 1956-1968 yılları arasında disk atmada zirveyi kimseye kaptırmayan ABD'li sporcu Alfred Oerter ile 1984 ile 1996 yılları arasında 100 metre ve uzun  atlamanın efsaneleşen ismi ABD'li atlet Carl Lewis, dörder altın madalya alarak tarihe geçti.

Yaz olimpiyatlarının en başarılıları

Yaz Olimpiyat Oyunları tarihinin en başarılı sporcuları ve kazandıkları madalyaların sayıları şöyle:

Altın madalyalar:

23: Michael Phelps (ABD-Yüzme)
9: Larissa Latynina (SSCB-Cimnastik), Paavo Nurmi (Finlandiya-Atletizm), Mark Spitz (ABD-Yüzme), Carl Lewis (ABD-Atletizm)
8: Birgit Fischer Schmidt (Almanya-Kano), Savao Kato (Japonya-Cimnastik), Jenny Thompson (ABD-Yüzme), Ray C.Ewry (ABD-Atletizm)

Toplam madalyalar:

28: Michael Phelps (ABD-Yüzme)
18: Larissa Latynina (SSCB-Cimnastik)
15: Nikolai Andrianov (SSCB-Cimnastik)
13: Boris Shakhlin (SSCB-Cimnastik), Edoardo Mangiarotti  (İtalya-Eskrim), Takashi Ono (Japonya-Cimnastik)

12: Sawao Kato (Japonya-Cimnastik), Paavo Nurmi (Finlandiya-Atletizm), Alexei Nemov (Rusya-Cimnastik), Birgit Fischer Schmidt (Almanya-Kano), Jenny Thompson (ABD-Yüzme), Dara Torres (ABD-Yüzme), Ryan Lochte (ABD-Yüzme)

11: Carl Townsend Osburn (ABD-Atıcılık), Viktor Chukarin (SSCB-Cimnastik), Mark Spitz (ABD-Yüzme), Matt Biondi (ABD-Yüzme), Vera Caslavska (Çekoslovakya-Cimnastik)

Yorumlar

2
  • fener

    2 yıl önce Şikayet Et ulkem sporculari icin uzuluyorum daha once gelen basarilarin coguda doping li cikti bu nasil aciklanir halka bilemiyorum spor musabakalari olsun olimpiyatlar da olsun 4 dunya ulkesi bile olamadik spor bakanin istifa etmesi gerekir bu kara gunler gectikte ulke feraha erdikten sonra kesinlikle istifaaaaa
  • vali

    2 yıl önce Şikayet Et Bizim sporcuların hepsi bu kadar toplayamadı biz nerde yalnış yapıyoruz
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.