Haber 7

Dünyanın en tehlikeli yolunda nefes kesen anlar

Trabzon Çaykara'yı Bayburt'a bağlayan D915 numaralı yol, dünyanın en zorlu meydan okumalarından birine sahne oldu.
GİRİŞ 11.09.2019 17:11 Diğer Branşlar
Metin Boyutu

Beş kez Türkiye Ralli Şampiyonu olan Red Bull sporcusu Yağız Avcı ile dünyanın en zorlu yarışı olarak bilinen Dakar'da son 3 yılı zirvede tamamlamış Kamaz Master birbirlerine meydan okudu. Otoriteler tarafından dünyanın en tehlikeli yollarından biri olarak gösterilen D915 Trabzon–Bayburt yolundaki meydan okuma olağanüstü görüntüler ortaya çıkardı.

 

 

2017 Avrupa Ralli Kupası'nın yanı sıra beş kez de Türkiye Ralli Şampiyonu olan Red Bull sporcusu Yağız Avcı ile Dakar Rallisi'nde 16 takım şampiyonluğu bulunan Team Kamaz Master'ın direksiyonuna geçen Dmitry Sotnikov, D915 nolu yolda nefes kesici bir mücadeleye girdi. 

 

 

Otoriteler tarafından dünyanın en tehlikeli yollarından biri olarak gösterilen Soğanlı Dağı eteklerindeki D915 yolunun keskin virajları, sporcuların sınırlarını zorlayan olağanüstü bir performansa sahne oldu. 1915 yılında Türkler ve Ruslar tarafından beraber inşa edilen D915, 2330 metrelik rakımı, 13 keskin ve dar virajdan oluşan 13 kilometrelik uzunluğu ile pilotlara hayatlarının en özel mücadele şansını sundu.

Rakibim Kamaz dar yollar için çok büyük bir araç. Kamaz, Dakar Rallisi’nde alışık olduğu yollardan çok farklı bir parkurda mücadele etti. Başta bize göre dezavantajlıydı ama kamyonun sağlamlığı Kamaz’ın avantajı oldu. Taşlar ve kayalar onlara, bize oranla daha az sorun yarattı. Heyecanlı yarışımız, D915’in tarihine de bir selam niteliği taşıdı. Bu yol Türkler ve Ruslar tarafından 100 yıl önce yapıldı. D915, şimdi de Bir Türk pilot ile Bir Rus pilotu ağırladı. Bu da yolun hikayesine güzel bir katkı sundu" dedi.

Yorumlar

15
 • coban

  1 hafta önce Şikayet Et "ölüme meydan okumak" kelimesi tehlikeli bir kelime...Ölüm herkese tam saatinde ulaşır...
 • ozkayalar

  1 hafta önce Şikayet Et o yolda böyle sürüş tam ustalık ve cesaret işi.
  Toplam beğeni
 • Adem

  1 hafta önce Şikayet Et Efsane olmuŞ
  Toplam beğeni
 • Bayburtli

  1 hafta önce Şikayet Et Ben soğanlı dağından aşağıya bu yoldan inerken aşağıdan yukarı doğru çıkan saman yüklü kamyonu görünce dizlerimin bağı çözüldü. Uzungöle gidince tüm stresimi attım.
  Toplam beğeni
 • Bir Dost

  1 hafta önce Şikayet Et Aloo! Bizim TEM magandaları... Hadi yiyosa burada yapın.
  Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.