Haber 7

Almanya'dan yeni İncirlik hamlesi

Türkiye ile Almanya arasında süren İncirlik Üssü’nde görevli askerleri ziyaret krizinde Almanya’dan yeni bir hamle geldi.
GİRİŞ 18.05.2017 21:12 Dış Politika
Metin Boyutu
Almanya'dan yeni İncirlik hamlesi

ABD’de resmi temaslarda bulunan Alman Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, İncirlik krizi nedeniyle şayet Türkiye’den çekilme söz konusu olursa, bunun sadece İncirlik’te görevli askerleri kapsamayacağına dikkat çekti.

GABRIEL KONYA'DAKİ AWACS UÇAKLARINI GÜNDEME GETİRDİ

Gabriel, ABD’li mevkidaşı Rex Tillerson ile görüşmesinde İncirlik’te görevli Alman askerlerin ziyaretine izin verilmesi konusunda Amerika’nın devreye girerek, Türkiye’yi ikna etmesini istemişti. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun “Almanya İncirlik’ten gitmek isterse güle güle deriz” açıklamasının ardından Gabriel’den yeni bir açıklama geldi. Alman Bakan, Konya’da NATO misyonu kapsamında konuşlandırılan AWACS uçaklarını gündeme getirdi.

İKİSİNİ BİRBİRİNDEN AYIRMAK ZOR

Zeit Online’ın bildirdiğine göre, Alman Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel ABD ziyareti kapsamında yaptığı açıklamada, İncirlik ile NATO misyonu çerçevesinde Konya’da konuşlandırılan erken uyarı uçakları AWACS’ların birbiriyle ilintili olduğunu söyledi. Gabriel, "Bu entegre bir karar. Ben her iki konunun birbirinden ayrılmasının zor olduğunu düşünüyorum” dedi.

NATO kapsamında görev yapan erken uyarı uçağı AWACS’ların personelinin üçte biri Alman askerlerinden oluşuyor.

ALMAN SAVUNMA BAKANI, ALTERNATİF İÇİN ÜRDÜN'E GİDİYOR

Almanya, İncirlik’te görevli askerlerin ziyaretine izin verilmemesi durumunda Tornado keşif uçakları ve 250 dolayındaki personelin başka bir yere kaydırılabileceğini açıklamıştı. Başbakan Angela Merkel, İncirlik’e alternatif olarak “Ürdün olasılıklardan biri” demişti.

Alman kamu kanalı ZDF’ye konuşan Savunma Bakanı Ursula Von der Leyen, hafta sonunda Ürdün’e gideceğini ve Kral Abdullah ile konuyu görüşeceğini söyledi.

Yorumlar

109
 • Ahmet

  1 yıl önce Şikayet Et Çıkın da ülkemizdeki terör sona ersin. Hitler bozuntuları. Yalaka amerikan uşakları terbiyesiz sahtekarlar.
 • Schleich Dich

  1 yıl önce Şikayet Et Almanlar lütfen ülkemizi terk ein, sizi hic kimse istemiyor, Hitler in torunlari olarak görünoyorsunuz, daha fazla nefret toplamadan cekin gidin. You are not welcomed Here!!!
  Toplam beğeni
 • belde

  1 yıl önce Şikayet Et ey millet uyanın düşmanlar bu ülkemizi terkediyor, inşaallah ABD de de İncirlikten çıktıktan sonra bu ülke daha bağımsız olacak. bizi Natoya AB ye alıyoruz, aldık alacağız diye diye anamız ağladı ulan bunların yüzünden çıkın gidin defolun da bu millet yüzünüzü görmeye dayanamıyor artık. kırdığınız yumurtalar bini aştı.
  Toplam beğeni
 • belde

  1 yıl önce Şikayet Et Konyadan da çıkın zaten ne işiniz var ki. hiçbir işlevi olmayan erken uyarı sistemi imiş. bu ülke 40 yıldır terörle mücadele ediyor, bir tane doğru dürüst erken uyarı sisteminden bu ülke bir tane istihbarat mı verdiniz. sadece bunun hesabını verin. orası sadece sizin adamlarınızın korunduğu yerdi. onların da yerinde yeller estiğine haydi göre güle güle. defolon gidin.
  Toplam beğeni
 • seyfullah

  1 yıl önce Şikayet Et DEFOLUN hatta tüm nato abd ingilizler ve tüm HAÇLI HIRSIZLAR DEFOLUN
  Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.