Haber 7

Türkiye'den AB'ye net cevap: Kapıyı dahi açmayız!

Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, AB tarafından son günlerde sözü edilen 'imtiyazlı ortaklık' ifadelerine tepki gösterdi.
GİRİŞ 13.01.2018 13:20 Dış Politika
Metin Boyutu
Türkiye'den AB'ye net cevap: Kapıyı dahi açmayız!

Ömer Çelik 'imtiyazlı ortaklık' konusuyla ilgili, ''Reddedeceğiz. Hiç kimse Türkiye'ye, AB ilişkilerinde ikinci sınıf bir statü teklif edemez'' dedi.

Bakan Çelik, katıldığı bir tv programında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu ve soruları yanıtladı.  

 

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un 5 Ocak'ta Paris'te yaptığı görüşmenin ardından gündeme gelen Türkiye ile AB arasında imtiyazlı ortaklık tartışmalarına ilişkin Çelik, Türkiye'nin imtiyazlı ortaklık konusunda net olduğunun altını çizdi.  

Çelik, "Türkiye herhangi bir imtiyazlı ortaklık konusunu kabul etmeyecek" ifadesini kullandı. 

'TÜRKİYE'YE BİR ÜLKE OLARAK BAKACAKSINIZ'

Türkiye'nin sadece göçmen meselesinde iş birliği yapılacak bir mülteci kampı ya da terörle mücadelede konusunda iş birliği yapılacak bir askeri karargah olmadığını dile getiren Çelik, "Türkiye'ye bir ülke olarak bakacaksınız. Yakın zamanda bu (imtiyazlı ortaklık) Alman siyasetçiler tarafından dillendirildiğinde, oradaki siyasetçilere imtiyazlı ortaklık gibi bir modelin Türkiye'ye bakış açısı açısından ahlaksız bir teklif olduğunu ifade ettim" diye konuştu.

Bakan Çelik, Türkiye'nin imtiyazlı ortaklık teklifine karşı tutumu hakkında, "'Kapağında imtiyazlı ortaklık' diye bir teklif görürsek bu kapağı dahi açmayacağız ve reddedeceğiz. Hiç kimse Türkiye'ye AB ilişkilerinde ikinci sınıf bir statü teklif edemez" dedi. 

'TÜRKİYE-AB İLİŞKİLERİNİ KOPARMAK İSTİYOR'

AB Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu komiseri Johannes Hahn'ın, "Türkiye-AB arasındaki ilişkilerin gerçekçi şekle sokulması gerekir" yönündeki ifadeleri hakkında Çelik, Hahn'ın söz konusu ifadelerinin çok fazla ciddiye alınmaması gerektiğini belirtti. 

Çelik, "(Hahn) AB Komisyonunun Genişlemeden Sorumlu Komiseri olmasına rağmen Türkiye-AB ilişkilerini kopartmak istiyor. Belki böyle bir özel misyonla hareket etmiş. Daha önce de söyledim. AB Komisyonunun Genişlemeden Sorumlu Komiseri midir yoksa Avusturya Dışişleri Bakan Yardımcısı mıdır? Bunu netleştirsin diye" şeklinde konuştu.

Yorumlar

24
 • HAMZA

  9 ay önce Şikayet Et Arkadaşlar ülkemizin ab ye girmek gibi bir istekliliği yok ancak ab den çıkıyorum deyincede çıkılmıyor ayrıca şu an ab bizi değil biz ab yi kullanıyoruz. merak etmeyin sadece sabredin ilerde ab bize yalvaracak ama geç kalınmış olacak. yeni dünya lideri Türkiye olacak. lütfen az daha sabır.
  Toplam beğeni
 • Paşabey

  9 ay önce Şikayet Et Yakında onlar bizim kapımızda bekleyecek, nesilleri çökmek üzere.
  Toplam beğeni
 • KIRŞEHİR

  9 ay önce Şikayet Et Hükümet neden Milletini gale almıyor da ille de AB deyip duruyor. Kardeşim. Referandum yapalım. Sen AB'girilmesini istemiyorum. Alternatif olarak İSLAM BİRLİĞİ KURULSUN.
  Toplam beğeni
 • adil

  9 ay önce Şikayet Et ulan ab sevdalısı ne kadar millet vekili var kardeşim adamlar defolun gidin diyor bizimkiler ne yapıyor paçalarına yapışmış san ki bende istemiyorum de kapıları aç bi gör ya
  Toplam beğeni
 • ihsan

  9 ay önce Şikayet Et yani ne diyor siz bizim sadece pazarımız olursunuz diye.
  Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.