Haber 7

Avrupa'daki Kırım Türklerinden 'Hansaray' çağrısı

Avrupa'da faaliyet gösteren Kırım Türkleri derneklerinin, Rusya'nın Kırım'da bulunan Hansaray'a yönelik restorasyon çalışmalarını endişeyle takip ettiği bildirildi.
GİRİŞ 13.01.2018 21:25 Dış Politika
Metin Boyutu
Avrupa'daki Kırım Türklerinden 'Hansaray' çağrısı

Avrupa'da faaliyet gösteren Kırım Türkleri dernekleri tarafından yapılan ortak yazılı açıklamada, Ukrayna'nın Kırım Özerk Cumhuriyeti’ndeki Bahçesaray şehrinde bulunan Hansaray'da Rusya tarafından sürdürülen restorasyon çalışmalarıyla ilgili değerlendirmelerde bulunuldu.

"RUSYA'NIN YAPTIĞI RESTORASYONU ENDİŞEYLE TAKİP ETMEKTEYİZ"

Hansaray’ın restorasyon işlerinin uluslararası normlara uygun ve kamuoyundan saklanmamak kaydıyla yapılması gerektiği belirtilen açıklamada, "Son günlerde Kırım Tatar Türklüğünün ve Türk Tatar saray mimarisinin en önemli eserlerinden biri olarak bilinen Hansaray’da Rusya Federasyonu tarafından yapılmakta olan restorasyon çalışmaları hakkındaki haberler Avrupa Kırım Tatar Türklüğünde de endişe verecek bir durum arz etmektedir." denildi.

"HANSARAY'DA BÜYÜK BİR TAHRİBAT YAPILIYOR"

Açıklamada, "Hansaray’da yapılan restorasyon çalışmalarında uluslararası restorasyon normlarına uyulmadığı, Hansaray’da büyük bir tahribat yapıldığı gerek sosyal medyada gerekse bazı kuruluşların bildirilerinde vurgulanmaktadır." ifadeleri kullanıldı.

"TÜRKİYE VE TÜRK CUMHURİYETLERİNİN DEVREYE GİRMESİNİ BEKLİYORUZ"

Hansaray’daki restorasyon işlemleri için başta Türkiye ve Türk cumhuriyetleri olmak üzere dünya devletlerinin devreye girmesinin beklendiği vurgulanan açıklamada, Avrupa’da faaliyet gösteren Kırım Tatar Türkleri kuruluşlarının konunun takipçisi olacakları ve Avrupa devlet yöneticileri ve uluslararası kuruluşlar nezdinde gerekli girişimlerde bulunacakları kaydedildi.

HANSARAY

Hansaray (Kırım Han Sarayı), Kırım'daki Bahçesaray şehrinde bulunan, I. Sahib Giray'ın yaptırdığı külliye şeklinde bir saraydır.

Sarayda 'Han Türbeleri'nin yanı sıra 'Harem', 'Han Cami' ve 'Gözyaşı Çeşmesi' gibi yapılar vardır.

Tarihte birçok kez tahrip edilen ve yakılan 'Han Cami' daha önce Türkiye tarafından tamir ettirilerek ibadete açılmıştı.

Yorumlar

10
 • vatan

  11 ay önce Şikayet Et olay 2. viyana kuşatmasında “osmanlı tatarın kıymetini bilsin” kelimesinde hala osmanlıyı sevmeyen tatarlar var
  Toplam beğeni
 • Güzelyurt

  11 ay önce Şikayet Et Kirim Türklerin toprakları ne ingilizin ne de rusun.
  Toplam beğeni
 • Mert Şahin

  11 ay önce Şikayet Et rusyaya baglanmasaydiniz
  Toplam beğeni
  • Hacı

   11 ay önce Şikayet Et Tarih bılgısinden yoksun bır cahılsın
   Toplam beğeni
 • Mehmet

  11 ay önce Şikayet Et Ses ver reis
  Toplam beğeni
 • 1980MMMMMMMMMMMNMM

  11 ay önce Şikayet Et Türkiye'de şaşırdı hangi sorunla uğraşacağını
  Toplam beğeni
  • veli

   11 ay önce Şikayet Et Ne kaybettiğinizin önemi yoksa çok fazla derdiniz de olmaz. Elhamdulillah. Demek ki Türkiye, "gelene ağam, gidene paşam" tarzı korkak ve edilgen politikalardan kurtulmuş, birilerinin fena canını sıkan ve kendisiyle uğraşılan bir ülke olmuş.
   Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.