Haber 7

Alman devlerine yatırım yasağı

Dünyada trilyonlarca dolara yön veren varlık yöneticileri Alman otomobil şirketlerine yatırımı yasakladı.
GİRİŞ 23.08.2017 13:24 Dünya Ekonomisi
Metin Boyutu
Alman devlerine yatırım yasağı

Dünyanın önde gelen varlık yönetim şirketleri Union Investment, Erste ve Acadian, Alman otomobil devleri ile ilgili son gelişmeler ardından bu şirketlere yatırım yapmama kararı aldı.

Volkswagen, Audi, Porsche, BMW ve Daimler’ın en az on yıldır gizli toplantılarda bir araya geldikleri ve bu toplantılarda otomobil teknolojileri ve parçaları ile ilgili gizli anlaşmalar yaptıkları iddia edilmiş, geçen ay da Brüksel’den yapılan açıklamada bu konunun soruşturulacağı duyurulmuştu. 

Gelişmeler üzerine bu otomobil şirketlerine yönelik risklerin artmasını gerekçe gösteren bazı varlık yönetim şirketleri, bu markalara yatırım yapmama kararı aldı.

Almanya’nın en büyük üçüncü fon yönetim şirketi de olan ve 300 milyar eurodan fazla varlığı yöneten Union Investment, “Yasal risklerin artması nedeniyle” bu şirketlere yatırımları durdurdu.

Erste ve Acadian varlık yönetim şirketleri de benzer şekilde “çevresel, sosyal ve yönetim endişelerini” gerekçe göstererek bu şirketlere yatırımları yasakladı.

Aralarında yönettiği 711 milyar euro ile Almanya’nın en büyük varlık yönetim şirketi olan Deutsche Asset Management ve 100 milyar eurodan fazla varlığı yöneten Fransa-Belçika ortaklığı Candriam gibi daha birçok varlık yönetim şirketinin de bu otomobil markalarına yatırımlarını gözden geçirdikleri de iddia ediliyor.

Yorumlar

10
 • Cengiz Y

  2 yıl önce Şikayet Et Balıklama dalmayın.Danışıklı dövüş.
 • ilkmektepli

  2 yıl önce Şikayet Et Bu Fransız-Alman çekişmesi ama bundan TÜRKİYE'de zarar görür. Bu alman markalarının bir çoğu yedek parçalarını TÜRKİYE' deki fabrikalara imâl ettiriyorlar..
 • Fehmi

  2 yıl önce Şikayet Et Seat skoda wv audi hepsinin motoruda genel parcalarida karbon salinimlarida yaklasik ayni sadece amblemleri farkli otomobil piyasinini tekeline almislar.rekabet yok bizde bunlarin malini kullaniyoruz gidip uzakdoguya yonelmeliyiz pkkya verdigi destek bile almanlari boykota yetmezmi.
  Toplam beğeni
 • ismet

  2 yıl önce Şikayet Et Türkiyeye karşı bir hamle bu geçen sene en fazla Almanya Türkiyeye yatırım yapmıştı ön kesmek istiyorlar ama uzun adam boyun eğmedi eğmeyecek
  Toplam beğeni
 • fikir

  2 yıl önce Şikayet Et hepsi yahudi oyunu bu şirketler almanyada oalbilir ama yahudilerin kontrolündedir
  Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.