Haber 7

FT: Türkiye'nin isteği ABD'yi korkuttu

Erdoğan'ın gündeme getirdiği Suriye'nin kuzeyinde oluşturulacak güvenli bölgeyi İngiliz basını yazdı.
GİRİŞ 07.09.2016 08:56 DÜNYA
Metin Boyutu
FT: Türkiye'nin isteği ABD'yi korkuttu

İngiliz Financial Times gazetesi, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyinde bir güvenli bölge oluşturulması talebine ABD'nin sıcak bakmadığını bugün sayfalarına taşıdı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hafta sonu Çin'de yapılan G20 zirvesi'nde ABD Başkanı Obama ve Rusya Devlet Başkanı Putin ile yaptığı ikili görüşmelerde Suriye'de güvenli bölge oluşturulması talebinde ısrarcı olduğunu dile getirmişti. Financial Times, Erdoğan'ın bu talebini "Türkiye, Suriye'deki rolünü artırmak istiyor" diye yorumluyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın güvenli bölgeye Türkiye'ye sığınan Suriyelileri yerleştirmek istediğinin belirtildiği haber şöyle devam ediyor:

"ABD bir süredir Türkiye'yi DAEŞ'i Suriye'nin kuzey sınırından temizlemek için bir operasyon düzenlemeye çağırıyordu. Ancak Washington bölgede resmi bir güvenli bölge oluşturulması önerilerine ısrarla karşı çıkıyor. Bunun ABD öncülüğündeki koalisyonu bölgede çok daha büyük bir askeri yükümlülüğe sokacağından korkuyor.

Suriye'deki savaşta şu ana kadar büyük oranda hüsrana uğramış olan Erdoğan için, uluslarası desteği de alacağı Türkiye idaresindeki bir güvenli bölge, savaşta çok önemli bir oyuncu olmak anlamına geliyor."

Financial Times, Türkiye'nin bu çağrısına karşılık bulması durumunda, savaş planları hem Rusya hem de ABD tarafından kabul edilmiş olan tek taraf olacağına da dikkat çekiyor.

YILLAR SÜREBİLİR

Türkiye'nin desteklediği Özgür Suriye Ordusu'nun, Cerablus'un ardından güneye inerek Menbic ve DAEŞ'in elindeki El-Bab'a yöneleceğini yazan Financial Times, bu planlar gerçekleşirse ÖSO'nun Kürt savaşçılara tehlikeli şekilde yaklaşmış olacağını belirtiyor:

"Bu durum aynı zamanda Türkiye'nin Suriye'deki askeri operasyonunu da ciddi şekilde artırır. Hem Türk ordusunun, hem de muhalif savaşçılara verilen maddi desteğin savaş sonuna kadar devam ettirilmesi gerektiği anlamına gelir.

Uzmanlar böyle bir operasyon için en az 35 bin savaşçıya ve Türkiye'den sürekli bir özel kuvvet ve cephane desteğine ihitiyaç olacağını tahmin ediyor."

Yorumlar

18
 • mrv

  3 yıl önce Şikayet Et Vicdansiz abd ve rusya oradaki guvenli bolge en cok da masum insanlar icin bebekler icin. Sizin daes den kurtariyoruz diye sahte yontemlerle onlari oldurmemeniz icin isteniyor
  Toplam beğeni
 • Selim mildener

  3 yıl önce Şikayet Et Silah geliştirmek ve tatbikat yapmak için iyi fırsat. Pkk ve benzerlerine baskın yapılıp, elde edilen ganimetler esöye verilsin kontrolü olarak. imha edileceklerle, kullanılacaklar ayrılsın.
  Toplam beğeni
 • Ahmet Dag

  3 yıl önce Şikayet Et vurun teröristleri! arasında abd nin hrirsiyan teröristlerinide!
  Toplam beğeni
 • mete

  3 yıl önce Şikayet Et bize parlak bir istikbal ecnebiler müşevveş bir mazi kalacak....
  Toplam beğeni
 • Mücahit

  3 yıl önce Şikayet Et ABD bizden çok korkuyor. Osmanlının milli ve yerli irade önceliğinde yeniden yükselişini gören haçlı ordusu haçlı zihniyeti en son 15 Temmuz kalkışması ile buna mani olmak istedi. Ancak Reisin önderliğinde millet sokaklara dökülerek buna mani oldu. AB ve ABD öncülüğünde ki Haçlılar Osmanlı torunlarının küllerinden yeniden doğmasından çok korkuyor. Durmak yok yola devam.
  Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.