Tabka, DEAŞ'ten alındı!

DEAŞ'ın başkent olarak kullandığı Rakka'nın stratejik anlamda çok önemli ilçesi olan Tabka'nın, koalisyonun hava desteğiyle YPG teröristleri tarafından geri alındığı açıklandı.

GİRİŞ 02.05.2017 11:41 GÜNCELLEME 02.05.2017 11:41 DÜNYA
Tabka, DEAŞ'ten alındı!
Tabka, DEAŞ'ten alındı!

ABD liderliğindeki koalisyon güçlerinin hava desteği ile 21 Mart'ta, YPG'ye kılıf olarak uydurdukları Demokratik Suriye Güçleri teröristleri (DSG) tarafından başlatılan Tabka operasyonu, yaklaşık 40 gün sonra sonuçlandı. Tabka ilçe merkezinin bugün sabah saatlerinden itibaren DEAŞ'tan geri alındı.

Suriye'deki Kürt sitelerinde yer alan haberlere göre, yaklaşık 40 gündür yaşanan şiddetli çatışmalardan sonra Tabka ilçe merkezinin tamamı DSG'lilerin kontrolüne geçerken, sadece Tabka barajı çevresinde bir kaç noktada çatışmaların sürdüğü kaydedildi. 

TİCARET YOLLARINI BİRBİRİNE BAĞLIYOR

Suriye'de Fırat Nehri kıyısında yer alan Tabka, Rakka'ya 40 kilometre, Halep'e ise 115 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Suriye'nin büyük şehirleri ile Irak'ın Musul, Bağdat gibi batı şehirleri arasındaki ticaret yollarını birbirine bağlayan Tabka İlçesi'nde Suriye'nin büyük barajlarından biri olan Tabka barajı da bulunuyor. Tabka'nın DEAŞ'tan kurtarılması ile DEAŞ'in lojistik ve askeri destek hatlarının da koptuğu belirtildi.

TRUMP'UN TEMSİLCİSİ: İLMİĞİ İYİCE SIKIYORUZ

ABD Başkanı Donald Trump'un DEAŞ ile mücadele koalisyonunda bulunan özel temsilcisi Brett McGurk, dün gece sosyal medya hesabında paylaştığı mesajında, Tabka'nın lojistik anlamında çok önemli bir yerleşim birimi olduğunu, Tabka'da DEAŞ'lı teröristlere karşı büyük ilerleme sağladıklarını belirterek, "Rakka'da DEAŞ'ın boynuna geçirdiğimiz ilmiği iyice sıkıyoruz" dedi. 

KAYNAK : DHA

ETİKETLER

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR