Haber 7

Nekbet'in son şahidinden 3 istek!

Filistinlilerin duygusallığını ve Nekbet gününün yaşayan son şahidi 91 yaşındaki Şevket Said İbrahim Mişayniş ile o gün ne yaşadıklarını konuştuk.
GİRİŞ 12.05.2017 14:20 DÜNYA
Metin Boyutu
Nekbet'in son şahidinden 3 istek!

Ezgi Aşık/Haber7

Filistinliler Nekbet veya Nakba olarak adlandırdığı 14 Mayıs 1948 tarihini takip eden 15 Mayıs 1948 tarihi 'büyük felakat' günü, o gün Filistinliler göçe zorlandı, katledildiler... İşte Nekbet günün son şahidi 91 yaşındaki Filistinli Şevket Said İbrahim Mişayniş ile o gün ne yaşandığını konuştuk. 

 AİLEM ÖLDÜRÜLDÜ

 *Nekbet gününde ne yaşadınız?

1948 Nekbet gününde ailemin birçoğu işgal güçleri tarafından öldürüldü. Bizim aileden ben tek kaldım.

 *Peki, sonra nereye göç ettiniz?

Nekbet günü yaşandığında Hayfa yakınlarındaki köyden, Irak’a hicret ettim. Uzun yıllar orada yaşadım. Fakat ABD’nin Irak’a girmesiyle beraber oradan da çıkıp Türkiye’ye geldim.

*Kaç yıldır Türkiye’desiniz?

5 yıldır Türkiye’de yaşıyorum.

 EVİMİN ANAHTARINI ARTIK KALBİMDE TAŞIYORUM

 *Bir anı var… Nekbet günü zorla göç ettirilen Filistinliler evlerinin anahtarlarını bir gün evime geri döneceğim saklıyorlar… Siz evinizin anahtarını saklıyor musunuz?

 Bir gün geri dönmek umuduyla, insanlar evlerinin anahtarlarını taşıyor. Benzer şekilde çevremde de bazı insanlarda da vardı. Ama ben o anahtarı artık cebimde değil kalbimde taşıyorum. Buradan da Türk yetkilerine sesleniyorum. Yaşım 91 Filistin’i çok özledim, Filistin benim memleketim…

TARİFSİZ BİR ÖZLEM DUYUYORUM

*En çok neye özlem duyuyorsunuz?

Her gün memleketimi anıyorum. Tarifsiz bir özlem duyuyorum. Filistin’i kalbimde yaşatıyorum asla unutamam…

TÜRK VATANDAŞI OLMAK İSTİYORUM

*Türkiye Cumhuriyeti’ne söylemek istediğiniz bir şey var mı?

91 yaşındayım Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ımızdan 3 talebim var. Öncellikle bana böyle bir fırsatı tanıdıkları için Türk kardeşlerime en kalbi şükranlarımı sunuyorum. İkincisi, ben her ne kadar bir Filistinli olsam da ömrümün son yıllarını Türk vatandaşı olarak geçirmek benim için çok değerlidir. Bu yüzden vatandaşlık istiyorum. Ve son istediğim eğer Türk yetkililer yapabiliyorsa, beni köyüme göndersinler, ölmeden önce köyümü görmek istiyorum.

NE YAŞANMIŞTI?

14 Mayıs 1948 tarihini takip eden 15 Mayıs 1948 tarihi Filistinlilerin 'büyük felakat' günü, İsrail Filistinlileri zorunlu göçe zorlayıp, sistematik olarak Filistinlileri katletti. İşgalci güçler, köyleri yıkıp, Yahudileştirildi. 

 

Yorumlar

9
 • vatanım

  2 yıl önce Şikayet Et Uyan ve artık anla! müslümanın müslümandan gayrı dostu yok
 • Bilal

  2 yıl önce Şikayet Et Savasarak ölmek esir ve muhacir yasamaktan iyidir.
  Toplam beğeni
 • bulut

  2 yıl önce Şikayet Et filistin osmanlıya ihanet etmenin bedelini ödüyor.ingilizle iş tutup türkleri katletmenin bedelini ödüyor
  Toplam beğeni
  • murat

   2 yıl önce Şikayet Et Bulut sen Şerif Hüseyin ve kabilesiyle karıştırdın, arada kaçbin kilometre var. Filistin dosttur dost.
  • karahüseyin

   2 yıl önce Şikayet Et la oglum bu kafa ne kafasi insaf
  • said

   2 yıl önce Şikayet Et hastır asıl türkler hilafeti kaldırmakla filistine ihanet etmiştir.
   Toplam beğeni
  • türk

   2 yıl önce Şikayet Et Allah'tan kork be. Filistin ve Suriye bölgesinden kaç bin Arap Müslüman Osmanlı Ordusu içinde savaşıyordu biliyor musun? Araplar Osmanlı bölgeyi kaybettikten sonra bizim lehimize İngiliz ve Fransız ordularına sabotaj saldırıları yapıyordu. Filistin yönetimi İsmet İnönü'ye Türkiye'ye katılalım demiş, İsmet İnönü devri kendi başınızın çaresine bakın demiştir. Geçin şu Araplar bizi sattı hikayesini, artık insanlar sadece devletin bastığı tarih kitabını okumuyor.
   Toplam beğeni
 • Ecdad

  2 yıl önce Şikayet Et Tarihi ne kadarda cok bilimissin...sagdan soldan bildik kahvehane köselerinde söylenenleri tarih diyen cahillerle daha cooooook isimiz var... Kaynaklardan ideolojik saplantisi olmayan tarihcilerden okuyalim. Kac kisi satmis, zorla sattirilmis, borclandirilip faizli senetlerle mafya vari ellerinden alinmis ...arastirin...facebookta tarih ögrenmeyin
  Toplam beğeni
  • murat

   2 yıl önce Şikayet Et Volkan efendi Şerif Hüseyinle ,Filistinin ne alakası var. Asıl bizim gibi Filistin de bazı Arap yöneticiler tarafından satılmıştır.
   Toplam beğeni
  • Volkan

   2 yıl önce Şikayet Et Oldurulen defelerimizi soyarak her turk kellesine 10akce odeyerek ingilizlerden krallik sozu alan serif huseyini bi arastir kahve hane agzini asil sen yapiyorsu
   Toplam beğeni
 • demeden olmaz

  2 yıl önce Şikayet Et bu duzende baki kalmaz.sen gormesende bu duzeni yine vefali turk bozacaktir.
  Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.