Haber 7

Barzani'ye referandum şoku!

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde (IKBY) muhalefetin başını çeken Goran (Değişim) Hareketi, 25 Eylül'de yapılması öngörülen bağımsızlık referandumunun ertelenmesini istedi.
GİRİŞ 12.08.2017 21:42 DÜNYA
Metin Boyutu

Goran tarafından yayımlanan açıklamada, hareketin üst düzey yetkililerinin Süleymaniye kentindeki parti merkezinde bir araya gelerek, IKBY'deki siyasi durum ile bağımsızlık referandumu meselesini ele aldıkları ifade edildi.

Açıklamada, IKBY'de yapılması kararlaştırılan bağımsızlık referandumu kararının yasal, ekonomik, siyasi ve toplumsal zemine uygun olmayan bir durumda alındığından dolayı ertelenmesi istenilerek şu ifadelere yer verildi:

KONSENSUS VURGUSU

"Referandum, bağımsızlıktan önce atılan bir adımdır. Ancak 25 Eylül'de yapılması için alınan referandum kararı, özellikle tartışmalı bölgeler hususu başta olmak üzere (Kerkük ve 140'ıncı maddeye giren bölgeler) mevcut siyasi, güvenlik, ekonomik ve toplumsal duruma uygun değildir, yasa dışıdır ve konsensüs sağlanmadan alınmıştır. Bu yüzden referandum daha uygun zamana ertelenerek meclise taşınmalıdır."

Yorumlar

11
 • misafir

  11 ay önce Şikayet Et Bunlar danışıklı dövüş. Amaç belli. ırak ve suriyede israilin istediği kürt devletini kurmak.
  Toplam beğeni
 • nedm

  11 ay önce Şikayet Et Bizim bir tepkimizin olmayacagini biliyor o yuzden rahat
  Toplam beğeni
 • Fevzi

  11 ay önce Şikayet Et Babalariniza itaat edin
  Toplam beğeni
 • Hasan Baba 61

  11 ay önce Şikayet Et Irak toprak bütünlüğü kaybolursa Türkiyenin osmanlı topraklarını geri alma hakkı doğuyor. Yanlış yoldasınız. Kerkük ve Musul sorununu iyi okuyun.
  Toplam beğeni
  • Ahmet

   11 ay önce Şikayet Et Yanlış düşünüyorsun. Kürt referandumu sanki ilerde Turkiye ye katilacaklarmis gibi bir algı olusturup Türk halkını yanıltıyorlar. Ilerisi Turkiye de federasyonu kabul ettirip irak kurdistanini Turkiye ye katmak daha da olerisi Turkiyeden bu toprakları kopartip büyük kurdistanı olusturmak.
  • Emirhan

   11 ay önce Şikayet Et Öyle bir şey yok siz Diriliş 2023 sayfalarından duyduklarınızı söylemeye devam edin.
   Toplam beğeni
  • Yalin

   11 ay önce Şikayet Et Nereden uyduruyorsunuz bunu
   Toplam beğeni
 • Misafir

  11 ay önce Şikayet Et galiba amerikalı abileri şuan koreyle meşgul olduğu icin turkiye gelir tepemize biner elimizdekinide kaybederiz diye düşünmüşlerdir
  Toplam beğeni
  • Seyma

   11 ay önce Şikayet Et Turkiye ilk taniyan olacaktir
   Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.