Haber 7

Kral Selman'dan Katar ve İran talimatı

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz Al Suud ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman'ın, istisnasız tüm hacıların güvenliğinin sağlanması konusunda talimat verdi.
GİRİŞ 13.08.2017 01:23 DÜNYA
Metin Boyutu
Kral Selman'dan Katar ve İran talimatı

Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA'nın haberine göre, Hac ve Umre Bakanı Muhammed Salih bin Tahir Benten, yaptığı açıklamada, Kral Selman ve Veliaht Prens Bin Selman'ın, İran ve Katar dahil, istisnasız tüm hacılara en yüksek rahatlığı ve güvenliği sağlaması konusunda talimat verdiğini belirtti.

'TÜM İMKANLARIYLA HAZIR'


Ülkesinin bütün imkan ve gücünü hacıların hizmetine seferber ettiğini kaydeden Benten, bakanlığının, başta Mekke ve Medine olmak üzere hacı adaylarının ülkeye giriş ve çıkışlarda kullandığı kapılarda da tüm imkanlarıyla hazır olduğunu ifade etti.

"İKİ MİLYONDAN FAZLA..."

Ne olursa olsun haccın siyasallaştırılmasını reddettiklerini vurgulayan Benten, bakanlığının iki milyondan fazla kişiye hizmet vermeye hazır olduğunu bildirdi.
Katar Ulusal İnsan Hakları Komisyonu (NHRC) tarafından BM İnanç ve Din Özgürlüğü Özel Raportörü Heiner Bielefeldt'e Katarlı hacıların hac ibadetini yerine getirmede karşılaştığı zorluklarla ilgili gönderilen mesajda, "dini ritüellerin politize edilerek siyasi kazançlar elde etmek amacıyla kullanılmasından endişe duyulduğu" belirtilmişti.

NE OLMUŞTU?

Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığı, 20 Temmuz'da Katarlı hacılar ve umreye gelenlerin ülkeye girebileceklerini duyurmuş ancak "sadece hava yolunu ve Katar Hava Yolları dışındaki şirketleri kullanma" şartını getirmişti.

Suudi Arabistan, BAE, Bahreyn, Mısır ve Yemen, 5 Haziran'da "teröre destek verdiği" ve "düşmanca tutumlar" sergilediği iddiasıyla Katar'la tüm diplomatik ilişkilerini kestiklerini duyurmuştu.

Ülkelerinin hava sahasını Katar'a kapatan Suudi Arabistan, BAE ve Bahreyn, Katarlı diplomatların ülkelerinden ayrılmasını istemişti. Suudi Arabistan ayrıca Katar'ın tek kara sınırını da kapatmıştı.

Yorumlar

10
 • Gazi

  11 ay önce Şikayet Et Orası kutsal yerdir arabistanın katar ve iran hakkında karar verme yetkisi yoktur.
 • yas

  11 ay önce Şikayet Et aslinda mekke ve medine bir ulkenin degil uluslararasi bir yer olmali adam ibadet yapack ondan bundan izin almamali
  Toplam beğeni
 • BNAS

  11 ay önce Şikayet Et Ey kral boxuntusu peygamberin yuxune nasil bakacaksin. Bu gidisle uzerinie bela yagacak.
 • venus

  11 ay önce Şikayet Et bence kral amerikadan o silahlari almayacak. kendi uretecek. ve amerikayi oyalamak icin boyle adim atti. oglu kral oluncada o anlasmayi iptal edebilir. islam ulkelerindeki en kotu yonetim misirdadir. guvenilmeyen munafik sisidir. iran ve katar icinde ayni hassasiyeti gostermesi gereken bir davranisti. aksi olamazdi tebrik edilecek bir durum degil yani.
 • Vatan 2023

  11 ay önce Şikayet Et Bunların dını ımanı dolar olmuş
  Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.