Haber 7

Payitaht Abdülhamid'e Fransızlardan özel ilgi

TRT’nin iddialı dizisi 'Payitaht Abdülhamid' Fransız ARTE Kanalı’nda yayınlanan '28 Dakika' adlı programa konu oldu.
GİRİŞ 27.09.2017 21:10 DÜNYA
Metin Boyutu

Payitaht Abdülhamid’in öne çıkarıldığı program “Türk Dizileri Dünyayı Fethediyor” başlığıyla işlendi. Programda Türk dizilerinden bahsedilirken, TRT1’de yayınlanan ve büyük beğeni toplayan Payitaht Abdülhamid’e özel vurgu yapılması dikkat çekti.

PAYİTAHT ABDÜLHAMİD BİRÇOK REFERANS İÇERİYOR

Programı hazırlayan gazeteci Nadia Daam, bu dizilerin bir ortak noktasının Türk milli kimliğinin tanıtımını yapması olduğunu belirtirken, “Payitaht Abdülhamid dizisi aynı zamanda günümüz Türkiye’si ile ilgili olduğu kadar İslam’la da ilgili birçok referans içermektedir” şeklinde konuştu.

"HER EVE GİRECEĞİZ"

Ayrıca Türk dizilerinin yabancı ülkelerde hemen her yerde yayınlandığının belirtildiği programda Orta Doğu, Balkanlar ve Kuzey Afrika’da Türklerin yumuşak gücünü oluşturduğu; hükümetin de bunu gizlemeden “hemen her eve gireceğiz” şeklindeki açıklamalarına değinildi.

Türklerin dizi izlemeyi çok sevdiği ve haftada 50 civarında dizi yayınlandığına dikkat çekilen programda bu yumuşak güç ve ulaştığı yerlerin gözden kaçırılamayacak kadar etkili olduğu vurgulandı.

TÜRK DİZİLERİ DÜNYADA YAYILIYOR

28 dakika adlı programda uzmanlar tarafından, Türk dizilerinin dünyada azımsanamayacak bir etkisi olduğunun altını çizilirken, Türkiye’nin dizilerinin üzerinden kültürel tanıtımının yapıldığı belirtildi.

FRANSIZLAR TÜRK DİZİLERİNDEN NEDEN RAHATSIZ

Programda TRT’nin tarihi dizilerine özel vurgu yapılarak kesitlersunulması ve Türkiye ile ilgili diğer yorumları, Fransızlar Türk dizilerinden neden rahatsız oluyor sorusunu akla getiriyor. 2016 yılı itibariyle Türkiye’de dizi sektörü son yıllarda büyük atılım göstererek dünyanın dört tarafına ihraç ediliyor.

TRT’nin iddialı yapımları batılı dizilerden farklı olarak olayları bölge insanının bakış açısıyla, gözüyle işliyor. Hal böyle olunca bu diziler Ortadoğu ülkeleri olmak üzere yayınlandığı ülkelerde de büyük ilgi görüyor.

Yorumlar

2
 • Kurt

  2 yıl önce Şikayet Et Oyuncuların kimlikleri doğru seçilse daha güzel sahneler çıkacak.
  Toplam beğeni
 • Abdullah

  2 yıl önce Şikayet Et Payitaht TRT nin yaptığı en güzel dizi diyebilirim. Diriliş gibi arası saçma sapan olaylarla kurulu değil, aksine salt yakın gerçekler içeriyor. Cihat ekseninden de mümkün olduğunca çıkılmıyor. Seyretmeyen mutlaka izlesin.
  Toplam beğeni
  • öztürk

   2 yıl önce Şikayet Et Ertuğrul Gazi dönemi ve II.Abdülhamid Han dönemi arasındaki tarihi bilgi ve argümanların farklılığından olabilir mi diye düşünseydin keşke
   Toplam beğeni
 • vay vay vayy

  2 yıl önce Şikayet Et ecdad Maşallah barekallah bu tarihin yazılı olduğu sayfalar dahi şanlıdır kıskanır onu sayfalar bu tarihi anlatan yürekler farklıdır kıskanır onları mühürlü dudaklar
  Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.