Haber 7

Rusya açıkladı: Tümü etkisiz hale getirildi

Rusya’nın Suriye’deki Hmeymim Üssü'ne havan topu saldırısı düzenleyen militan grupları etkisiz hale getirdiği iddia edildi.
GİRİŞ 12.01.2018 18:49 DÜNYA
Metin Boyutu
Rusya açıkladı: Tümü etkisiz hale getirildi

Rusya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, 31 Aralık 2017’de Hmeymim Hava Üssü'ne havan topuyla saldırı düzenleyen militanların İdlib’in batı sınırına yakın bir bölgede tespit edildikleri belirtildi.

 


'ETKİSİZ HALE GETİRİLDİLER'

Bölgede militanlara ait bir insansız hava aracı (İHA) deposunun da tespit edildiğinin öne sürüldüğü açıklamada, “Suriye’deki Rus Özel Kuvvetlerinin (Spetsnaz) operasyonuyla İHA deposu yok edilirken, Hmeymim Üssü'ne havan topu saldırısı düzenleyen militan grupların tümü etkisiz hale getirildi.” ifadeleri kullanıldı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’nın Suriye’deki üslerine yapılan saldırılarla ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile dün yaptığı telefon görüşmesinin ardından açıklamalarda bulunarak, “Düzenlenen saldırıları kimlerin provoke ettiğini ve arkasındakileri biliyoruz. Bu saldırıların arkasında Türk devleti ve Türk ordusu olmadığına eminim.” demişti.

RUSYA'YA SALDIRILAR

Rus Kommersant gazetesinin 4 Ocak'ta yayımlanan haberinde, Rusya'nın, Suriye'nin Lazkiye ilinde bulunan Hmeymim Üssü'ne "muhalif gruplar" tarafından 31 Aralık 2017'de yapılan havan saldırısında 10'dan fazla askerin yaralandığı ve en az 7 savaş uçağının kullanılamaz hale geldiği iddia edilmişti.

Rusya Savunma Bakanlığı ise iddiaları "kısmen" yalanlayarak, üslere yapılan saldırıda 2 askerin hayatını kaybettiğini, 7 savaş uçağının imha edildiğine yönelik iddiaların ise gerçeği yansıtmadığını bildirmişti.

Saldırıyı daha önce ismi duyulmayan "Özgür Alevi Hareketi" adlı bir grup üstlenmişti.

Yorumlar

12
 • osman

  1 yıl önce Şikayet Et Rusyanın kötü olması muhaliflerin abd uşağı olduğu gerçeğini değiştirmez
  Toplam beğeni
 • ruslar

  1 yıl önce Şikayet Et rus pisligi onca sivil öldürmek icin bahanedir pis Rusya deyuz rus
  Toplam beğeni
 • mehmet

  1 yıl önce Şikayet Et abd yapmistir dost gorunup yilan gibi sokar bunlar
  Toplam beğeni
 • avni

  1 yıl önce Şikayet Et saçmalık. madem kim oldukları biliniyordu neden aylardır tsk ya rağmen siviller vuruluyordu? şimdiye kadar yaptıkları yanlarına kar mı kaldı yani??
  Toplam beğeni
 • S 40.000.000

  1 yıl önce Şikayet Et Etkisiz hale getirsen ne olur Milyar Dolarlık zararın var.7 uçak bir S400.
  Toplam beğeni
  • vatansever..

   1 yıl önce Şikayet Et beter olsunlar , milyar dolar zararını bizmi düşüneceğiz..
   Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.