Haber 7

Beyaz Saray açıkladı: Trump'tan İran kararı

ABD Başkanı Donald Trump, İran'a nükleer anlaşma kapsamında sağlanan yaptırım muafiyetini 'son kez' uzattı.
GİRİŞ 12.01.2018 21:36 DÜNYA
Metin Boyutu
Beyaz Saray açıkladı: Trump'tan İran kararı

Amerikalı yetkililer, Beyaz Saray'ın nükleer anlaşmaya yönelik kararını basın mensupları için gerçekleştirdikleri telekonferansta açıkladı.

TRUMP ANLAŞMAYI İPTAL ETMEME KARARI ALDI

ABD'nin İran ile P5+1 ülkeleri (ABD, İngiltere, Çin, Fransa, Rusya ve Almanya) arasında 2015 yılında imzalanan nükleer anlaşmanın yaptırımlara ilişkin maddesini iptal etmeyeceğini bildiren yetkililer, ülkeye sağlanan yaptırım muafiyetinin 120 gün uzatıldığını kaydetti.

"SON KEZ" UZATILDI

Teknik sorunlar nedeniyle sık sık kesilen telekonferansta, nükleer anlaşmanın şimdilik devam edeceği anlamına gelen uzatma kararının "son kez" alındığı vurgulandı.

İsminin açıklanmaması şartıyla konuşan bir yetkili, "Bu, eğer anlaşmaya varılmazsa, Trump'ın son uzatma kararı olacak." ifadesini kullandı.

TRUMP "KORKUNÇ BİR ANLAŞMA" DİYORDU

ABD Başkanı Donald Trump, selefi Barack Obama'nın imzaladığı nükleer anlaşmanın ülkesi açısından "korkunç bir anlaşma" olduğu için ya yeniden düzenlenmesi ya da iptal edilmesi gerektiğini savunuyordu.

ABD HAZİNE BAKANLIĞI, İRAN'A YENİ YAPTIRIMLARI AÇIKLADI

Trump yönetiminin, İran'a yönelik nükleer yaptırımların muafiyet süresini uzatma kararı alırken, eş zamanlı olarak ülkeye yeni yaptırımlar getirmesi dikkati çekti.

ABD Hazine Bakanlığı, yönetimin nükleer anlaşmaya yönelik kararın açıklanmasının hemen ardından İran'da insan hakları ihlalleri, sansür ve silahlanma faaliyetlerine destek verdiği gerekçesiyle 14 kişi ve kuruluşa yaptırım uygulanacağını açıkladı.

Yorumlar

12
 • Mert

  1 yıl önce Şikayet Et Aynı ırak senaryosu..
  Toplam beğeni
 • Erdalsilo

  1 yıl önce Şikayet Et Gerçek gerizekalı
  Toplam beğeni
 • KAPAK

  1 yıl önce Şikayet Et bi dahaki seçimde abd nin başkanı olması imkansız dünyayı felakete sürüklüyor ... Ah da yerini bulur er ya da geç hak da yerini bulur.
  Toplam beğeni
 • tuna pyrz

  1 yıl önce Şikayet Et akillari sira oyun oynuyorlar
  Toplam beğeni
 • ZehrA

  1 yıl önce Şikayet Et Çarkçılığın bizim Kemal e ne kadar da benziyor
  Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.