Haber 7

Kuzey Kore, ABD'yi topa tuttu

Kuzey Kore, ABD'nin "zorbalık ve keyfilikle" BM Güvenlik Konseyinde aldığı yaptırım kararlarının "ekonomisini ve halkını boğduğunu ve halkının varoluş hakkını elinde aldığını" öne sürdü
GİRİŞ 13.02.2018 10:33 DÜNYA
Metin Boyutu
Kuzey Kore, ABD'yi topa tuttu

Nükleer programı nedeniyle uluslararası yaptırımlar uygulanan Kuzey Kore, ABD'yi "zorbalık ve keyfilikle" Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyinde "yasa dışı" yaptırımlar almakla suçladı ve bunların "ekonomisini ve halkını boğduğunu, Kuzey Korelilerin varoluş hakkını elinden aldığını" iddia etti.

Kuzey Kore'nin BM Daimi Temsilciliğinden yapılan açıklamada, Pyongyang'a yönelik "ağır" yaptırımlarla "ülkenin egemenliği ve uluslararası hukukun ihlal edildiği" öne sürüldü.

ABD Kuzey Kore halkının varoluş hakkını elinden alıyor

 

"Kuzey Kore karşıtı" olarak nitelendirilen BM Güvenlik Konseyi yaptırımlarının "ülkenin ekonomisi ve halkını boğduğu" ve Kuzey Korelilerin "varoluş hakkını elinden aldığı" savunulan açıklamada ABD, "zorbalık ve keyfilikle" BM Güvenlik Konseyinde "yasa dışı" yaptırım kararları almakla suçlandı.

Güvenlik Konseyi yaptırımlarıyla Kuzey Kore halkının haklarının engellendiği ve ihlal edildiği ileri sürülen açıklamada, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'e yaptırımların uluslararası hukuk çerçevesinde yasal olup olmadığının belirlenmesi için uzmanlardan oluşan uluslararası bir forum oluşturulması çağrısı yinelendi.

BM Güvenlik Konseyi, nükleer programı nedeniyle Kuzey Kore'ye 2006 yılından bu yana ekonomik ve askeri yaptırımlar uyguluyor. Konseyin Kuzey Kore'ye yönelik yaptırımlar listesinde 78 kişi ve 54 kuruluş bulunuyor.

Yorumlar

5
 • Son savaş 2023

  11 ay önce Şikayet Et Sahte kabadayı bunlar işi güçü rol yapmak sıkıya salla bir füze adam diyelim sana yecücün oğlu
 • DİRİLİŞ OSMANLI

  11 ay önce Şikayet Et canını yediğim deli oğlan at şu abd ye bi füze de neşemizi bulalım tam beyaz saraya fırlat bi tane hadi deli oğlan
 • Hakann

  11 ay önce Şikayet Et Amerika düşmanı bizim dostumuzdur ...adamm sin
 • Misafir

  11 ay önce Şikayet Et hava güzelse salla bi füze görsünler bakalım
 • Elazizli gakko

  11 ay önce Şikayet Et eyy k.kore dunyanın 5 den büyuk olduğunu unutma. devam et
  Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.