Haber 7

DEAŞ'la mücadele için 200 milyon dolar verecek

DEAŞ'la Mücadele Uluslararası Koalisyonu Dışişleri Bakanları Toplantısı Kuveyt'te başladı. ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, toplantıda Suriye'deki DEAŞ'la mücadele için ülkesinin 200 milyon dolar vereceğini açıkladı.
GİRİŞ 13.02.2018 13:44 DÜNYA
Metin Boyutu
DEAŞ'la mücadele için 200 milyon dolar verecek

Toplantının açılışında konuşan Kuveyt Dışişleri Bakanı Sabah el-Halid el-Hamad es-Sabah, DEAŞ'ın çöküşünün koalisyon ülkelerinin terörle mücadele konusuna olan bağlılığını gösterdiğini belirtti.

Sabah, "Uluslararası toplum hala silahlı grupların doğrudan tehdidiyle karşı karşıya bulunuyor. Dolayısıyla uluslararası koalisyon içinde yeni ufuklar yaratmak gerekir." dedi.

 

ABD'den Suriye'de DEAŞ'la mücadele için koalisyona 200 milyon dolar sözü

Toplantıda konuşan ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson da "Koalisyon güçleri DEAŞ'ı Suriye ve Irak'ta ele geçirdiği toprakların yüzde 98'inden çıkardı, ancak örgüt bölge için tehlike oluşturmayı sürdürüyor." dedi. 

Irak topraklarının DEAŞ'tan temizlenmesine rağmen örgütün hala bölge için bir tehdit unsuru olduğunu belirten Tillerson, koalisyona "DEAŞ'ın Irak ve Suriye'ye geri dönmemesini sağlamak için gayretlerini sürdürme" çağrısında bulundu. 

DEAŞ'ın söz konusu ülkelere geri dönememesi için finansman sağlamanın önemine dikkati çeken Tillerson, ABD'nin Suriye'de DEAŞ'la mücadele için koalisyona 200 milyon dolar vereceğini söyledi. 

Kuveyt'teki toplantıyla eş zamanlı olarak İtalya'da da "DEAŞ'la Mücadele Uluslararası Koalisyonu Savunma Bakanları Toplantısı" düzenleniyor.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da Kuveyt'teki DEAŞ'la Mücadele Uluslararası Koalisyonu Dışişleri Bakanları Toplantısı'nda bir konuşma yapacak.

Yorumlar

4
 • Demir Ersoy

  11 ay önce Şikayet Et Bölge de en tehlikeli şu anda ABD nin kendisidir derhal bölgeyi terk etmesi lazım
 • ver mehteri

  11 ay önce Şikayet Et Paralar yine teröristlere gidecek bunların yalanları kıyamete kadar bitmez deaş kim abd nin ürünü değilmi artık abd ve sinsi İsraille yollar ayrılmalı
  Toplam beğeni
 • Mahmut

  11 ay önce Şikayet Et artık yüzde iki deaşı hiç bitirmez bu iblisler
  Toplam beğeni
 • bülent

  11 ay önce Şikayet Et bunlarda hakkaten akıl yok, vatandaşın vergilerini harcadıkları yerlere bak. onbinlerce insanı da evsiz, barksız sokakta yatıyor..
  Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.