Haber 7

Amerika'dan çok tartışılacak 'Katar' kararı

ABD Kongresinin Katar'da bulunan ABD askeri üssünü bundan sonra Ortadoğu'da başka bir bölgeye taşımayı planladığı iddia edildi.
GİRİŞ 12.03.2018 16:18 DÜNYA
Metin Boyutu
Amerika'dan çok tartışılacak 'Katar' kararı

Suudi Arabistan merkezli Sharq el Awsat gazetesinin kendi kaynaklarına dayandırdığı habere göre ABD Kongresi, Katar'da bulunan Udeid Amerikan Hava Üssü'nü başka bir ülkeye taşımayı planlıyor.

Katar'dan taşınması düşünülen askeri üssün, Birleşik Arap Emirlikleri'nde El-Dhafra bölgesine, Ürdün'ün doğu bölgesindeki El-Zaraka bölgesine veya Irak'ın Erbil bölgesine nakil edileceği iddia ediliyor.

ABD ve Katar arasında 2013 yılında imzalanan antlaşmaya göre Udeid hava üssü 2023 yılına kadar ABD'nin kontrolünde kalacak.

Yüzlerce uçak ve binlerce personelin bulunduğu Udeid Üssü terör örgütü DEAŞ'e karşı yürütülen operasyonların merkezi sayılıyor.

Katar'a yönelik ablukanın patlak vermesinden sonra ABD Başkanı Donald Trump, Udeid Hava Üssü'nün başka ülkelere kaydırılabileğini ve pek çok ülkenin buna istekli olduğunu söylemişti. 

 

 

Yorumlar

7
 • sinan ay

  9 ay önce Şikayet Et sizde işbirlikcilerinizde cehenneme kadar yolunuz var ortaDoğu dan defoluncaya kadar buralara huzur yok
  Toplam beğeni
 • sadrazam

  9 ay önce Şikayet Et vay manyak ülkeler gelsin diye yırtınıyorlarmış başlarına nasıl bir bela sardıklarını sonra anlarlar
  Toplam beğeni
 • çapraz ateş

  9 ay önce Şikayet Et Cehennemin dibine kadar yolun var
  Toplam beğeni
 • marti

  9 ay önce Şikayet Et baska ulkeler can mi atiyormus guldurme ben coni
  Toplam beğeni
 • Serdengeçti

  9 ay önce Şikayet Et Biz orada olduğumuz için istediğiniz gibi iş çeviremiyorsunuz, gitmeniz normal. Yada bir işgal öncesi kaçmak mı desek? Biz varken o biraz zor. Sıra Afganistan'a gelecek orada da istenmiyorsunuz not alın.
  Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.