Haber 7

İran: Operasyonun amacı 3 ülkenin arasını açmak

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi, ABD’nin Suriye operasyonuna ilişkin, “ABD, İngiltere ve Fransa tarafından Suriye’ye gerçekleştiren saldırının en temel hedeflerinden biri Astana garantörleri İran, Türkiye ve Rusya’nın arasını açmak” dedi.
GİRİŞ 16.04.2018 14:50 DÜNYA
Metin Boyutu

ABD’nin Suriye’ye karşı askeri kararının hedefinde Astana sürecenin olduğunu belirten Kasımi, “ABD, İngiltere ve Fransa tarafından Suriye’ye gerçekleştiren mantık dışı saldırının en temel hedeflerinden biri Astana garantörleri İran, Türkiye ve Rusya’nın arasını açmak” açıklamasında bulundu. 

ABD ASTANA SÜRECİNDEN RAHATSIZ

 

 

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Kasimi, ABD’nin Astana sürecinden memnun olmadığını belirterek, söz konusu saldırının Astana garantörleri olan İran, Türkiye ve Rusya’nın stratejik işbirliğini etkilemeyeceğini dile getirdi. Kasımi, “İran boşuna çabalıyor zira İran, Türkiye ve Rusya’nın terörizme karşı mücadelede ve Suriye’nin toprak bütünlüğüne ve egemenliğine yardımındaki stratejik işbirliği, var olan tüm ihtilaflara rağmen devam edecektir” diye konuştu. 

Behram Kasımi açıklamasını şöyle sürdürdü: 
“Amerika’nın müdahaleci tavırlarının en önemli nedenlerinden biri ABD’nin Astana sürecinde bulunmayışıdır. Açık olan şu ki Amerika bu durumdan oldukça rahatsız ve kızgın. Zira, dünyanın gündeminde olan en büyük krizlerden birinin çözüm sürecinde bulunmuyor.” 

İSARAİL'iN SALDIRILARI CEVAPSIZ KALMAYACAK

İsrail'in Suriye'deki T-4 askeri üssüne düzenlediği ve bazı İran askerlerinin de ölümüne neden olan saldırıya ilişkin ise Kasımi, şunları kaydetti: "İsrail'in bölgedeki Müslümanlara ve özellikle Suriye halkına yönelik düşmanca saldırıları devam ediyor. Uzun vadede de olsa bu gibi saldırılar cevapsız kalmayacaktır."

 

Yorumlar

4
 • Misafir

  11 ay önce Şikayet Et adamlar abd nin yanındayız dedi neyin kafasın ı yaşıyorsunuzz
 • Berk

  11 ay önce Şikayet Et Bu üç ülke çin pakistan da ekleyelim karşımızda kimse duramaz
  Toplam beğeni
 • Misafir

  11 ay önce Şikayet Et katılıyorum.iran,Rusya ve Türkiye samimi olup sıkı durmalılar.bunların amacı bu üç ülkeyi ayrıştırmak.bu oyuna düşmemek lazım.burada Rusya gerekeni yapmalı askeri güç olarak.hatta daha da ileri giderek abd haricindeki Fransız veya İngiliz unsurlarını vurup göz dağını vermeli.tepki ölçmeli.
  Toplam beğeni
 • Kassam

  11 ay önce Şikayet Et Madem öyle o zaman sırf şii olduğu için müsamma gösterdiğiniz zalim esadı desteklemeyi bırakın
  Toplam beğeni
 • Vatansever

  11 ay önce Şikayet Et kusura bakma iran biz türkiye operasyonu memnuniyetle karşıladık!
  Toplam beğeni
  • az duz

   11 ay önce Şikayet Et merak etme suryiede is bittikten sonra abd ab israilin asil amaci turkiye irandir bakalim bunu nasil karsilyiacaksinz .!
   Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.