Haber 7

AB'den Trump'a çok sert sözler!

AB Konseyi Başkanı Tusk, ABD’yle yaşadıkları ticaret krizi yüzünden "Başkan Trump gibi dostlarınız varken düşmana ihtiyacınız yok" dedi.
GİRİŞ 16.05.2018 18:00 DÜNYA
Metin Boyutu
AB'den Trump'a çok sert sözler!

ABD'nin İran nükleer anlaşmasından çekilip İran'la ticaret yapan ülkeleri yaptırımla tehdit etmesinin ardından ABD Başkanı Donald Trump'a Avrupa Birliği'nden (AB) stratejik ortaklık prensiplerine uymadığı eleştirisi geldi.

Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk, Bulgaristan'ın başkenti Sofya'da düzenlenecek olan AB liderler zirvesi öncesinde düzenlediği basın toplantısında, "Başkan Trump'ın son kararlarına bakacak olursanız, 'Böyle dostlarınız varken düşmana ihtiyaç yok' diyebilirsiniz" dedi.

 

 

Tusk, yine de AB'nin Trump'a teşekkür etmesi gerektiğini ifade ederek, "Onun sayesinde bazı hayalleri bıraktık. Yardım eline ihtiyaç duyduğumuzda en iyi yardım elinin kendi kolumuzun ucundaki el olduğunu görmemizi sağladı" diye konuştu.

'HER SENARYOYA HAZIRLIKLI OLMALIYIZ'

Avrupa'nın transatlantik ilişkileri ayakta tutmak için elinden geleni yapması gerektiğini ifade eden Tusk, "Ama aynı zamanda AB olarak tek başımıza hareket etmemizi gerektirecek senaryolara da hazırlıklı olmalıyız" dedi.

ABD Hazine Bakanlığı, İran ile iş yapan firmalara üç ile altı ay süre tanımış, bu süre zarfında İran ile iş yapmayı kesmeyen firmaların yaptırım kapsamına alınacağını açıklamıştı. ABD yaptırımları, İran'dan yapılan petrol alımlarını da kapsıyor.

İran nükleer anlaşmasının imzacıları arasında bulunan AB ile İngiltere, Fransa ve Almanya, anlaşmanın ABD kararına karşın hayatta kalması için girişimlerini sürdürüyor.

Yorumlar

26
 • veli

  10 ay önce Şikayet Et bu laflardan da çekinmiyor trump tam keriz
 • nadim hatipoğlu

  10 ay önce Şikayet Et çooooooooooook doğru söylemiş sarı gavur geldiği günden belli abd derin devletinin oyuncağı oldu hiç bir kararı kendinin olmadığı görülüyor sonları yakındır İNŞAALLAH.
 • Büyük buhrana

  10 ay önce Şikayet Et Hazır olun... Bunların birbirini kemirmesi daha da büyüyecektir tek çate amerikanın yalnızlaştırılıp eyaletlerinin dağılmasını beklemek olacaktır turp abdnin ipini çekti sabredin kısa bi zamanda büyük çöküş başladığında itraile dalacaz...
  Toplam beğeni
 • Vatandas

  10 ay önce Şikayet Et AB'ye yardımcı olmak lazım.abd boyunduruğundan kurtulmaya çalışıyor.. Ancak özde ne farkları var..
  Toplam beğeni
 • Toprak Ayder

  10 ay önce Şikayet Et AB, ABD cehennemde hesaplaşırsınız, az kaldı. Asya uyandı, Afrika uyanıyor, elinizde basiretsiz Arap krallar ve emirler kaldı. Onlarında sonu yakındır. Biliyorsunuz ayakta kalmanız mümkün degil. Ancak birbirinizi yiyerek bir süre daha idare edersiniz. Sonrası mazlumların hesabını verme zamanı.
  Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.