Haber 7

Türkiye karşıtı skandal hamle! Harekete geçtiler

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Başkanı ve Cumhuriyetçi Parti Mississipi Senatörü Roger Wicker, başta Türkiye olmak üzere birçok ülke hakkında skandal bir tasarı sundu. ABD Kongresine sunduğu tasarıda, ABD Başkanı Donald Trump'a, Türkiye'nin de aralarında bulunduğu bazı ülkelere karşı yaptırımlar önerdi.
GİRİŞ 13.06.2018 10:02 DÜNYA
Metin Boyutu
Türkiye karşıtı skandal hamle! Harekete geçtiler

ABD'li senatörün hazırladığı ve Türkiye'nin yanı sıra Azerbaycan, Kazakistan, Tacikistan, Özbekistan, Türkmenistan ve Ukrayna'daki ayrılıkçı Rus güçlerini de kapsayan tasarıda, adı geçen ülkelerin dini özgürlüklere saygı göstermedikleri öne sürüldü.

SKANDAL TALEP

Wicker, bu ülkelerin "Özel Olarak İzlenen Ülkeler Listesi"ne alınmasını istedi. Wicker, tasarısına gerekçe olarak dini özgürlükler, temel insan hakları ve özgürlüklere saygı gösterilmesi konularını gösterdi. 

 

 

TASARIYA DESTEK VERDİLER

Tasarıya, Demokrat Parti New Hapshire Senatörü Jeanne Shaheen, Cumhuriyetçi Parti Kuzey Carolina Senatörü Thom Tillis, Arkansas Senatörü John Boozman, Colorado Senatörü Cory Gardner ile Oklahoma Senatörü James Lankford da destek verdi.

Wicker, adı geçen ülkelerin dini ve öteki temel özgürlüklere saygı gösterme konusunda AGİT yükümlülüklerini yerine getirmediklerini savundu.

Wicker, ABD Başkanı Donald Trump'a bu ülkelere karşı harekete geçme çağrısı yaptığı tasarıya ilişkin yaptığı açıklamada, "Kurucularımız dini özgürlüğü ülkemizin temel taşı olarak belirlemişti. Başkan Trump da bu mirası daha ileri taşıyor. Bu tasarı, bazı hükümetlerin özgürlükleri korumak yerine, özgürlükleri hedef alan ülkelere karşı bir eylem planı olma niteliğini taşıyor" dedi.

Yorumlar

62
 • Ads

  7 ay önce Şikayet Et Ne düşündükleri kimin umurunda!
  Toplam beğeni
 • isa

  7 ay önce Şikayet Et Demokrasi, insan haklari, diger özgürlük sopasi bitti de simdi de din sopasi mi?. Demek S400 ler cok fena batti. Budaklimiydi bunlari sey ettigimiz sopalar acaba. F35 leride al tursusunu kurarsin. Biz Türkler hernekedar balik hafizali isek de, sizin icin yarin cok gec olabilir.
  Toplam beğeni
 • yorumcu

  7 ay önce Şikayet Et Reis e sonuna kadar destek, inşallah faiz ve abd doları belasindan kurtulacağız.
  Toplam beğeni
 • Dağdelenoğlu

  7 ay önce Şikayet Et İslama-fobinin farklı bir versiyonu. Şaşırmadım.
  Toplam beğeni
 • Rotterdam

  7 ay önce Şikayet Et Israili unutmussunuz? Kendi icinizdeki irk ayrimciligini cozemediniz din ozgurlugune mi gectiniz. Sizin isiniz cozmek degil zaten yakmak yikmak kole etmek muhtac etmek. Enkazlardan gelisen mutlu olan bur yapiniz var. Yikilasin abd
  Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.