Haber 7

İbadi'den Türkiye açıklaması: Anlaşma yapmadık!

Irak Başbakanı, son parlamento seçimlerinin iptal edilmesinin parlamentonun ve hükümetin yetkisi dahilinde olmadığını söyledi.
GİRİŞ 13.06.2018 10:00 DÜNYA
Metin Boyutu
İbadi'den Türkiye açıklaması: Anlaşma yapmadık!

Irak Başbakanı Haydar El-İbadi, Türkiye ile bu ülkenin Irak topraklarında askeri operasyonlarda bulunması konusunda herhangi bir anlaşma yapılmadığını söyledi.

El-İbadi, Türk makamlarının Irak topaklarında Kürdistan İşçi Partisi'ni takip ettikleri yönündeki açıklamalarını propaganda olarak nitelendirdi.

 

 

Irak Başbakanı, "seçimin iptal edilmesinin hükümetin ve parlamentonun yetkisinde olmadığını" belirterek, ülkenin karanlık bir tünele girmesi için planlanmış bir çalışma yürütüldüğünü ve hükümetin böyle bir şeye izin vermeyeceğini söyledi.

El-İbadi, Yüksek Seçim Kurulu’nun Bağdat’ın El-Rasafa bölgesindeki seçim depolarındaki yangına dair yapılan ilk araştırmaların, bu yangının kasıtlı olduğunu gösterdiğini ifade etti.

Hekim: Ulusal çoğunluğa sahip bir hükümet kurmak için çaba göstermeye devam ediyoruz

ABD'nin Irak Büyükelçisi Douglas Silliman, Irak Şii Ulusal Koalisyonu Başkanı Seyyid Ammar Hekim ile bir araya geldi.

Hekim'in ofisinin yayınladığı bildiriye göre, iki taraf bu görüşmede Irak ve bölgedeki son gelişmeleri ve seçim sonuçlarını ele aldı.

Ammar Hekim, seçmenlerin oylarını koruyacak ve ulusal çoğunluk hükümetinin kurulması için bir platform oluşturacak şekilde anayasa çerçevesinde seçim hatalarının incelenmesi gerektiğini vurguladı.

Irak Bakanlar Kurulu’nun Yüksek Seçim Kurulu depolarında çıkan yangın hakkındaki kararı

Irak Hükümeti Bakanlar Kurulu salı günü düzenlenen toplantıda, seçim hileleri ve geçen hafta Sadr şehrinde düzenlenen patlama hakkında kararlar aldı.

Irak Hükümeti Bakanlar Kurulu, Yüksek Seçim Kurulu Üyelerinin ve personellerinin soruşturulması emrini verdi.

Irak Hükümeti Bakanlar Kurulu’nun bugün aldığı karara göre, seçimlerin düzenlenme sürecini aksatmaya karışan kişilere yönelik yasaya göre dava açılacak.

Bu kurul aynı zamanda suçluları tespit etmek ve yargılamak için de Yüksek Yargı Konseyi'ne çağırıda bulundu.

Sadr Şehrinde meydana gelen patlamayı düzenleyenleri soruşturmak ve yargılamak ve tutukluların uğradığı zararları telafi etmek, Irak hükümetinin bugünkü zirvesinde aldığı diğer kararlardan biriydi.

ETİKETLER

Yorumlar

6
 • ugur btn

  11 ay önce Şikayet Et Ortada ırakmı kaldıki.Abd terör devleti var
 • kaptan

  11 ay önce Şikayet Et seninle anlasam yapmaya gerek mi var cakal yillardir ÜLKENIZDEN ülkemize saldiri olur dua etki ASKERIMIZ sadece terörit leri hedef alyior dua etki irak tan ülkemize saldiri diye ülkeni isgal e girmiyoruz cakal
  Toplam beğeni
 • Dobra

  11 ay önce Şikayet Et Reis Boşuna Dememişti Kıratıda Deilsin
  Toplam beğeni
 • BOYKOTT ISRAEL

  11 ay önce Şikayet Et Tesekkür edecegine...ülkesi terörden temizleniyor adam karsi cikiyor..bir siyonist usagindan baska birsey beklemek cahillik..sende gidicisin ibadi cünkü beceremedin yani ülkeni fazla kaosa sürükleyemedin..abd icin gecen olaylar kaos-light..daha cok müslüman kani diyor transatlantikdeki sahiblerin..YA UYANIN YA KÖLE OLARAK GEBERIN!!!
  Toplam beğeni
 • anlaşma*ma

  11 ay önce Şikayet Et sizinle anlaşma yapmayı beklersek daha çook terörist yığılır oraya. toprağına sahip çıkamıyorsan toprağına sahip çıkana sesini çıkarmayacaksın.
  Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.