Haber 7

S.Arabistan’ın sinsi 'Suriye' planı ortaya çıktı

Arap kaynakları, Suudi yetkililerinin kendi gözetimleri ve desteği altında askeri bir kabile ordusu kurmak için kuzey Suriye'deki aşiret şeyhleriyle görüşme halinde olduğunu ortaya koydu.
GİRİŞ 13.06.2018 17:47 DÜNYA
Metin Boyutu
S.Arabistan’ın sinsi 'Suriye' planı ortaya çıktı

Suudi yetkililer, Kuzey Suriye'deki aşiret şeyhleriyle, başka bir ifadeyle, ABD'nin maske terör örgütü olan 'Demokratik Suriye Güçleri'nin bulunduğu bölgelerde kendi gözetimleri ve destekleri altında bahsedilen kabile kuvvetlerini oluşturmak istiyorlar.

Suudi yetkililer geçtiğimiz günlerde Suriye'deki üst düzey kabile büyükleri ile Washington liderliğindeki uluslararası koalisyonun koordinasyonunda Kuzey Suriye kabilelerinden oluşan bir askeri gücün oluşturulmasını incelemeye karar verdiler.

 

 

"CISAR" Araştırma Merkezi araştırmacılarından "Abdü'l-Vahhab Assi" konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

'Doğu Fırat bölgesinde Suudi Arabistan'ın desteklediği bir askeri kabile kuvvetinin oluşturulması hakkındaki konuşmalar iki ay öncesine dayanmaktadır ve Şimr Kabilesi, Suriye Demokratik Kuvvetlerindeki diğer Kürt kuvvetleri bu askeri kabile kuvvetlerinin oluşturulmasına ikna etme çabalarına gönüllü olmuştur.

El-Assi'ye göre, Suudi Arabistan'ın bu adımı daha çok, birkaç ay sonra ve bölgeden Amerika kuvvetlerinin çekilmesinin ardından oluşacak boşluğu doldurma çerçevesindedir ve el-Assi, o dönemde mevcut tehlikelerle ve sorunlarla mücadele edebilmek, çeşitli askeri ve siyasi gelişmelere gebe olan bu bölgede istikrar ve güvenliği sağlamak için, bölgede iç ve dış denge sağlanması gerektiğine inanmaktadır.

Özgür Suriyeliler Hareketi Konseyi Başkanı Usame Beşir de Suriye'nin kuzeyinde askeri kabile kuvvetlerinin oluşturulmasını, ABD'nin Irak'ta Uyanış Konseyleri adı altında yaptıklarına benzetti. Bu nedenle bu eylemin amacını, ülkenin bölünmesini arttırmaya çalışmak olarak nitelendirdi.

Yorumlar

19
 • ege

  7 ay önce Şikayet Et RTE söyleyniz bilmiyormu
 • Direniş

  7 ay önce Şikayet Et Ey suudi arabistan sıra sana da gelecek ey suudi arabistan kralı israilin uşağı
  • gercek

   7 ay önce Şikayet Et ISID DEAS kuran Sudi ve Enperyalizler Siyonizler Süryede ISID basari gösteremed simdi PYD ye sarilmislar ücüde.
 • murat ünlü

  7 ay önce Şikayet Et Firavunoğlufiravun bunlar Osmanlı zayıfken yaptıkları hainlik yetmiyormuş gibi diyet ödemek için ABDye bizi zayıf düşürmek için alçak hainlerle işbirliği yapıp terör kabilesi kurmaya çalışıyorlar.Yemezler Demirel Ecevit Mesut Türkiyesi yok.Vatandaşlarım unutmayın BAE ve Suudi Arabistan Arap değil Arap kıyafeti giymiş ABD ve İngilizler tarafından yönetiliyor ama halk Arap ve bizden .peki neden yıkılmıyor çünkü istihbarat örgütleri sokakta mahallede örgütlenmiş başkaldıran çöl zindanına atıyorlar yıllarca sorguluyor ABD ve İngilizler hatta hapishane gemilerde işjence görüyorlar.
  Toplam beğeni
 • Sabır

  7 ay önce Şikayet Et Sabrediyoruz. Kutasal topraklari israil usagi ingiliz kolesi suudi yonetiminden alacagiz. Sira sizede gelecek suud hanedani. Sabr
  Toplam beğeni
 • serdar öz

  7 ay önce Şikayet Et türkiye ve iranın mutlaka birlik olması lazım . abd ve bu uşaklarına karşı.
  Toplam beğeni
  • gazan

   7 ay önce Şikayet Et Süryede ISID DEAS Sudi ve Siyonizt Enperyalizt tasaronu piyonu basari olamadi simdi ücü birlikte PYD sarilmislar.
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.