Haber 7

Türkiye'ye karşı harekete geçtiler!

Türkiye'ye karşı düşmanlık yaparak Almanya’da prim yapan Sol Parti ile Yeşiller, Rheinmetall şirketinden uzmanların Türkiye’de Altay tankı projesine teknik destek vermesini istemiyor. Bunun için harekete geçen iki parti, ortak bir önerge hazırlayarak Alman şirketin Türkiye'ye verdiği desteğin kesilmesini isteyecek.
GİRİŞ 14.06.2018 10:10 DÜNYA
Metin Boyutu
Türkiye'ye karşı harekete geçtiler!

Almanya'da muhalefet, Alman savunma sanayii şirketi Rheinmetall'in Türkiye'nin Altay tankı projesine destek vermesinin önüne geçmek amacıyla bir önerge hazırladı. Yabancı ülkelerdeki ekonomik faaliyetleri düzenleyen yönetmelikte değişiklik yapılmasını öngören önerge ile savunma sanayii şirketlerinin Avrupa Birliği (AB) ülkeleri dışındaki faaliyetlerine ilişkin yasal boşluğun giderilmesi hedefleniyor.

Söz konusu önergede, teknik uzmanların AB ülkeleri dışında yapılan silah üretimine teknik destek vermesinin Federal Meclis'in onayına bağlı olması talep ediliyor.

 

 

FEDERAL MECLİSE SUNULACAK

Türkiye düşmanlığı ile Almanya'da siyaset yapan Sol Parti Meclis Grup Başkanvekili Sevim Dağdelen ve Yeşiller partili hukukçu Katja Keul'un öncülüğünde hazırlanan önergenin Haziran ayı sonunda federal meclise sunulması bekleniyor.

KATAR'A İHRAÇ EDİLMESİ BAHANE EDİLDİ

Önergede, Altay projesinde üretilecek tankların Türk ordusu tarafından kullanılmasının yanı sıra Katar'a da ihraç edilmesinin öngörüldüğüne dikkat çekiliyor ve her iki ülkenin de doğrudan veya dolaylı olarak kendi bölgelerindeki çatışmalara taraf olduğu vurgulanıyor.

2020 YILINDA ENVANTERE GİRECEK

Türkiye, ilk etapta 250, daha sonra ise toplam 1000 adet Altay tankı üretmeyi planlanıyor. Toplam ihale bedelinin 10 milyar doları bulması öngörülen Altay tankının, 2020 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) envanterine girmesi hedefleniyor. 

Yorumlar

10
 • hasan

  4 ay önce Şikayet Et almanlar çalışmış yapmış. bizim firmalarsa ihale alıp birine yaptırma peşindeler. senelerdir aynı terane.
 • Diriliş OSMANLI

  4 ay önce Şikayet Et çanakkalede altay tankımı vardı alın başınıza çalın
 • GÖR

  4 ay önce Şikayet Et Bütün bunlardan sonra hala Almanya la ne işimiz var anlamıyorum
  Toplam beğeni
 • ibooooo

  4 ay önce Şikayet Et reinmetall en önemli sorun hala cozulemedi motor bahane reinmetall l55 topu yoksa tank yok demek
  Toplam beğeni
 • Dilek

  4 ay önce Şikayet Et Vermezseniz vermeyin lan alın başınıza çalın
  Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.