Haber 7

Ruhani: Devlet depolarını derhal boşaltın!

ABD’nin İran’a yönelik başlattığı ekonomik yaptırımların ardından İran’da son günlerde yaşanan yüksek fiyat artışlarını önlemek amacıyla Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, devlet depolarındaki malların bir an önce boşaltılarak piyasaya sürülmesini talimatını verdi.
GİRİŞ 14.06.2018 19:42 DÜNYA
Metin Boyutu
Ruhani: Devlet depolarını derhal boşaltın!

İran Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürü Mahmud Vaizi, Bakanlar Kurulu toplantısı çıkışında yaptığı açıklamada, kurulda ülkede son zamanlarda yaşanan hayat pahalılığının özel olarak ele alındığını ve Cumhurbaşkanı Ruhani’nin talimatıyla depolardaki malların halkın eline ulaşılması için yetkili organların görevlendirdiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Ruhani ise, ülkede ekonomik alandaki gelişmeleri, "psikolojik savaş" olarak tanımladı. Ruhani, gazetecilerin katıldığı toplantıda yaptığı konuşmada, "Piyasada son günlerde gördüğümüz dalgalanmaların ekonomik gerekçesi yoktur ve psikolojik savaştan kaynaklı" dedi.

 

 

ABD’nin 8 Mayıs’ta İran’la imzalanan nükleer anlaşmadan çekilmesinin ardından İran’da birçok ürünün fiyatı yüksek oranda artmaya başladı.

Devlet, piyasadaki dalgalanmaları kontrol etmek için tüm döviz bürolarını kapatarak, bankacılık sistemi dışında döviz transferini yasaklayıp döviz fiyatlarını sabitleme kararı alsa da, kara borsada döviz devletin belirlediğinin fiyatın hayli üstünde alış veriş ediliyor.

Yorumlar

1
 • Dağdelenoğlu

  1 yıl önce Şikayet Et İran Türkiye ile olan ilişkilerinde samimi olursa, sarsıntı ve ambargolara dayanıklı olur. petrol-gıda takası her iki ülkenin de menfaatine.
  Toplam beğeni
 • Tumanbay

  1 yıl önce Şikayet Et Bide müslümanlar tek vucut olmali falan diyorlar. PKK operasyonlarina destek vermekten kaciniyorlar bu Iranli lar. Hep kucuk hesaplar pesinde kosuyorlar. Size zerre kadar acinmaz
  Toplam beğeni
 • Akıncı Imam

  1 yıl önce Şikayet Et İran sana bir gram acimiyorum. Yaptıkların hesabını vermedin daha...
  Toplam beğeni
 • Esko

  1 yıl önce Şikayet Et Ey Merhamet,Ey Adalet Neredesiniz ?
  Toplam beğeni
 • Ahmet Talip

  1 yıl önce Şikayet Et 1 ABD doları = 42.289 İran riyali
  Toplam beğeni
  • karamanlı

   1 yıl önce Şikayet Et Sende meydanı boş buldun salıyorsun 600000 Dinar dır
  • Eyt

   1 yıl önce Şikayet Et Günlük bir işçi ne kazanıyor? Önemli olan o.
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.