Haber 7

ABD'li dergi: F-35'in ‘katili' bulundu

ABD merkezli askeri dergi The National Interest (NI), Rusya'da geliştirilen radyofoton radarların ‘hayalet' uçakların ‘katili' olabileceğini belirtti.
GİRİŞ 11.07.2018 14:24 DÜNYA
Metin Boyutu
ABD'li dergi: F-35'in ‘katili' bulundu

Haberde, yeni radarın havadaki hedefin üç boyutlu imajını oluşturma yeteneğine sahip olacağı ve hareket eden bir füze veya uçağı büyük bir doğrulukla takip edebileceği kaydedildi.

ABD ve Çin'in de benzer çalışmada bulunduğu ifade eden dergi, "Moskova ve Pekin'in de böyle teknoloji üzerinde çalışıyor olması Pentagon'un uzun vadede potansiyel düşmanlar üzerinde teknolojik liderliği koruyamadığının altını çiziyor" dedi.

 

 

Radyofoton radarların sinyali, lazer ışını enerjisinin fotonik kristalde dönüşümü sayesinde elde ediliyor. Rusya'da bu tür sistemleri RTI ve Radyoelektronniye Tehnologii şirketleri üretiyor.

Günümüzde hayalet (stealth) teknolojisini ABD'nin 5. nesil savaş uçakları F-22 Raptor ve F-35 Lightning II kullanıyor.

Yorumlar

2
  • SU57 Quantum R.

    7 ay önce Şikayet Et F35 almayalım manası kalmadı stealthin kesinlikle. Ruslar ve çin bu yeni QUANTUM RADARINI su57 tipi kendi 5. nesil uçaklarına da koyuyor zaten hem su57 hem çok daha hızlı , güçlü hem de f35 hem f22 vsyi hem görüyor çok uzaktan hem de görüldüğünü farkedemiyor hedef uçak normal radarın aksine aniden füzeyi yiyene kadar uzakta olduğu için su57 bişey farkedemiyor.
    Toplam beğeni
  • suat trabzon

    7 ay önce Şikayet Et 3boyut için belli açılarda konmuş birkaç yeni radar koyması gerekir. yani 1 yerine, 200km aralıklı 3 radar ( Buda maliyet demek). Aradan geçen uçak 3d görüntüsü çıkarılır.
    Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.