Haber 7

AB ülkesinden İsrail'e soğuk duş! Yasaklandı

İrlanda parlamentosunun üst kanadı, İsrail’in Filistin topraklarındaki yerleşim yerlerinden mal ve hizmet alımını yasaklayan tasarıyı onayladı.
GİRİŞ 12.07.2018 16:40 DÜNYA
Metin Boyutu
AB ülkesinden İsrail'e soğuk duş! Yasaklandı

İrlanda Cumhuriyetinde parlamentonun üst kanadını teşkil eden Senato, dün yapılan oylamada İsrail’in Filistin topraklarındaki yerleşim yerlerinden mal ve hizmet alımını yasaklayan tasarıyı 20’ye karşı 25 oyla geçirdi. 

İLK OLACAK!

Tasarı, parlamentonun alt kanadının da onayını alması halinde yasalaşacak. Tasarının yasalaşması halinde İrlanda, İsrail yerleşimlerine yönelik bu tür bir yasağı getiren ilk AB ülkesi olacak. 

 

 

İrlanda hükümetinin karşı olduğu tasarı, Senato’da Fianna Fail, İşçi Partisi ve Sinn Fein üyeleri ile bazı bağımsız senatörlerin desteğiyle onaylandı.

Tasarıyı hazırlayan bağımsız senatör Frances Black gazetecilere yaptığı açıklamada ''Eğer bazı malların savaş suçları işlenerek üretildiğinden emin isek bunların ticaretini yapmamalıyız. Söylediğimiz tek şey bu.'' ifadelerini kullandı. 

Tasarıda yer alan yasağın, adalet ve insan haklarına bağlı bir AB ülkesi olmanın asgari şartı olduğunu vurgulayan Black, ''Hem yerleşim yerlerini yasa dışı, toprak ve kaynak hırsızlığı sayıp hem de bu suçun ürünlerinin ticaretini nasıl yapabiliriz?'' değerlendirmesini yaptı.

İsrail’in Dublin Büyükelçiliği ise tasarıyı kınayarak, ''popülist ve tehlikeli'' diye nitelendirdi. Büyükelçilikten yapılan açıklamada, tasarının yasalaşma sürecindeki gelişmelere göre İsrail'in bir karşılık vermeyi gündemine alacağı kaydedildi.

Söz konusu tasarı, Senatonun gündemine ilk olarak ocak ayında gelmiş ancak İsrail’in, İrlanda’nın Tel Aviv Büyükelçisini Dışişleri Bakanlığına davet etmesi üzerine haziran ayına kadar askıya alınmıştı. 

Yorumlar

18
 • misafir

  8 ay önce Şikayet Et irlanda kadar olalım
 • heval

  8 ay önce Şikayet Et büyük devlet bu olsa gerek ama siyonizme fazla dayanamazlar. siyonizim, hiristiyan liderleri kanser gibi sararak ele geçirmiş.
 • tepki

  8 ay önce Şikayet Et Bu uygulamanın samimiyetsiz olduğunu düşünenler!Biz devlet olarak ne yapmışız,halk olarak ne yapmışız,kendi payımıza olanı düşünelim!
 • Tebrik

  8 ay önce Şikayet Et Sayın devlet büyükleri İrlanda'yı tebrik etmeliler ki başka ülkeler de katilsin
  Toplam beğeni
 • ben tek siz hepiniz

  8 ay önce Şikayet Et ticari tarafa değil politik kısma bakmak lazım. israilin filistini işgal ettiğini resmi bir dil ile dünyaya ilan ediyorlar. yarın bir gün uluslar arası kamu oyunda işe yarayabilir.
  Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.