Haber 7

Hutbeleri kontrol edecek uygulama çıkaracaklar!

Suudi Arabistan'ın, camilerdeki hutbe ve vaazları yakından kontrol etmek için akıllı telefon uygulaması çıkardığı öğrenildi.
GİRİŞ 10.08.2018 13:11 DÜNYA
Metin Boyutu
Hutbeleri kontrol edecek uygulama çıkaracaklar!

Suudi Arabistan İslam İşleri Bakanı Abdullatif Al eş-Şeyh'e göre söz konusu uygulama, camilerdeki vaazların uzunluğunu ve niteliğini değerlendirmeye yardımcı olacak.

Ülkedeki camilerde devletin dini değer ve yorumuna 'ters düşen' fikirlerin yayılmaması adında önemli bir uygulama olduğunun altını çizen Al eş-Şeyh, "Kutsal mekanlarda insanların aklının çelinmesine, istikrarın ve sosyal huzurun bozulmasına izin verilmeyeceğini" vurguladı.

 

 

Öte yandan Suudi Arabistan'da ortak hutbe ve vaaz uygulaması için çalışmaların da devam ettiği belirtildi. Söz konusu mobil uygulamayla din görevlilerinin yanı sıra uygulamayı kullanan kişilerin gittikleri cami, dinledikleri vaazların da yakından takip edileceği belirtiliyor. 

'ILIMLI İSLAM'A DÖNECEĞİZ'

Aşırı muhafazakar tutumu ile tanınan Suudi Arabistan liberalleşme yolundaki hızlı değişimleriyle dikkat çekmeye devam ediyor.

Geçtiğimiz ekim ayında, Veliaht Prens Muhammed bin Selman, "Eskiden olduğumuz gibi, ılımlı İslam'a döneceğiz" ifadelerini kullanmıştı.

Babası Kral Selman bin Abdülaziz tahta çıktığından beri ön plana çıkan Veliaht Prens, göreve geldiği günden itibaren yürütüğü liberal politikalara, ülkesinin son dönemlerdeki değişiminde önemli rol oynuyor.

Yorumlar

8
 • hakdin islam

  6 ay önce Şikayet Et yahudi siyonist kuklaları yine işbaşında sizi gidi ötlekler
  Toplam beğeni
 • Kırkdokuzelli

  6 ay önce Şikayet Et Bizler şeriat olsun derken beyinlerini kapitalist düzen oyuncularına satmış Suud yönetimi yatacak yeriniz olmayacak.. şimdi saraylarınızda aksırıp tıksırıncaya kadar yiyin için yatın bakalım bir ölüm gerçeği dizinde kapınızı çalacak
 • ÇARŞAMBALI

  6 ay önce Şikayet Et Prens cici babası trumptan emir alıyor artık tam birer zavallılar.
  Toplam beğeni
 • Nur

  6 ay önce Şikayet Et Yani kim Amerika ve İsrail aleyhine konuşursa tutuklanacak.allah kabeyi sizin isgalinizden kurtarsın insallah
  Toplam beğeni
 • Numan

  6 ay önce Şikayet Et Islam islamdir.. bunun ilimlisi gevseklisi olmaz...sapiklar.. vahhabiler..sizi..
  Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.