Haber 7

İsyan ettiler! YPG kilit vurdu

Terör YPG/PKK Suriye’nin kuzeyinde işgal ettiği iki beldede Süryanilere ait okullara kilit vurdu. Süryani Demokratik Topluluğu örgütün eylemini kınadı. Topluluğun yazılı açıklamasında, "YPG, izlediği ideolojik müfredatıyla eğitime darbe vuruyor" ifadeleri kullanıldı.
GİRİŞ 10.08.2018 14:11 DÜNYA
Metin Boyutu
İsyan ettiler! YPG kilit vurdu

Terör örgütü YPG/PKK, Suriye'nin kuzeyinde işgal ettiği  bölgelerde Süryanilere ait okulları da kapatmaya başladı. 
 
Suriye’nin kuzeydoğusunda, terör örgütü YPG/PKK'nın işgalindeki  Kamışlı ilçesinin Dirik ve Dirbesiye beldelerinde Süryani okulları kapatıldı.
YPG/PKK, okulları örgüt müfredatı uygulanmadığı ve ruhsatları  bulunmadığı gerekçesiyle kapattı.
 
Süryani Demokratik Topluluğu, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı  yazılı açıklamada, örgütü kınayarak, bu eylemi Süryanilere baskı olarak  nitelediklerini bildirdi.
 
Açıklamada, "YPG, izlediği ideolojik müfredatıyla eğitime darbe  vuruyor." ifadesi kullanıldı.
 
Açıklamada ayrıca, "Okulların kapatılması kararının derhal geri  çekilmesi ve öğrencilerin okul kayıtlarını yaptırmalarına izin verilmesi"  çağrısında bulundu
 
Terör örgütü işgal ettiği alanlarda bulunan okullarda üç yıldır  öğrencilere etnik aidiyeti esas alan militarist görüşler aşılıyor.
 
YPG/PKK, ilkokullarla başlattığı ve geçen sene 9. sınıflara da  uyguladığı müfredatı, bu sene 10. ve 11. sınıflara da yaygınlaştırmaya  hazırlanıyor.
 
Çocuklarını terör örgütü propagandasından uzak tutmak isteyen veliler  ise özel okullara yöneliyor. Ancak örgüt, bu okullara da baskın yaparak tehdit ve  kapatma yöntemine başvuruyor. 

Yorumlar

3
 • S.E

  6 ay önce Şikayet Et Birazda ayaklanıp silahlanın canım.ancak T.C mücadele edemez.silkinin ayıkın yatmayın.yakında kovarlar yoksa sizi.sizin bitiniz ölmüş.uyuşmuşsunuz.
 • Akil

  6 ay önce Şikayet Et Haraç aidatları alamamıştırda ondan
 • Salih

  6 ay önce Şikayet Et Suriye'de Pkk işgali altında ki yerlere operasyonlar başlamalıdır.
  Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.