Haber 7

Çağrı yaptılar! Başı ABD ile belaya girebilir

ABD Kentucky Senatörü Rand Paul, 2 Ekim'de İstanbul'daki Suudi Arabistan Başkonsolosluğu'na girdikten sonra kaybolan muhalif gazeteci Cemal Kaşıkçı sağ geri dönene kadar Suudi Arabistan’a askeri yardımların kesilmesi çağrısında bulundu.
GİRİŞ 11.10.2018 14:55 DÜNYA
Metin Boyutu
Çağrı yaptılar! Başı ABD ile belaya girebilir

Senatör Paul, The Atlantic'de yayımlanan makalesinde, Cemal Kaşıkçı sağ dönene kadar Suudi Arabistan ordusuna yönelik tüm finansman, eğitim ve koordinasyonun kesilmesi yönünde önlem alınması için bu hafta girişimde bulunacağını ifade etti.

Yıllarca ABD’nin Suudi Arabistan’a desteğini kınadığını belirten Paul, makalesinde, Suriye'deki terör örgütü DEAŞ’a çok sayıda Suudi Arabistan vatandaşının katıldığına dikkati çekti.

 

 

"Amerika, neden teröre destek veren, Yemen’de pervasız bir savaş halinde olan bir ülkeye silah satıyor?" diyen Paul, yazısını şöyle sürdürdü: "Dedikleri gibi, paranın peşinden git. Ancak hiçbir petrol işi ya da silah anlaşması, böyle bir rejim ile olan anlaşmamızı haklı çıkarmaz. Amerika’nın istihbarat, lojistik, eğitim ve teçhizatı olmadan, Suudi Arabistan'ın çabaları çok uzun zaman önce başarısız olurdu."

ABD’den Suudi Arabistan’a silah satışının durdurulması için yasa teklifinde bulunduğunu hatırlatan Paul, Kongre'deki meslektaşlarının Yemenlilerin ABD yapımı silahlarla katledilmesini umursamıyor gibi görünmesinden duyduğu üzüntüyü ifade etti.

Senatör Paul dün katıldığı bir radyo programında da Kaşıkçı olayından Suudi Arabistan'ın sorumlu olması durumunda bu ülkeye silah satışının durdurulması gerektiğini vurgulayarak, "Eğer sorumlularsa hatta bu gazeteciyi öldürmelerinin onlar için kritik bir durum olduğuna dair bir işaret dahi olursa kendilerine silah satışını durdurmalıyız" ifadelerini kullanmıştı.

Yorumlar

11
 • cansın can

  7 ay önce Şikayet Et senatör bozuntusu ne sen onsuz yaparsın ne de o sensiz yapabilir. 1 hafta petrol üretmese canınıza okur ama canından da olur. ikiniz aynı kıyudasınız ve ısırmazsınız birbirinizi
 • ugur btn

  7 ay önce Şikayet Et Bozacı şıracı ilişkisi.Sahtekar yahudi uşağı bunlar
 • kaptan

  7 ay önce Şikayet Et ABD nin bu sözde baski tehditleri daha gecenlerde TURMP un parasini verceksin yoksa seni korumayiz tehditlerine dayaniyor yarin suud bir kac milyar verse abd tehditleri de son bulr ama bunu ILSAM ALEMI AFFTEMEMELI bu köepkleri insanlik adina mahkum etmeli yalniz biraklmali IIT ye dahi cagrilmamamali islam ülkeleri isbirliginden atilmali suud itrail köpegi konumda oldugu sürece bu devam etmeli
  Toplam beğeni
 • 777

  7 ay önce Şikayet Et he he.öyledir.yarın başlar amborgo.yalan dolan
 • misafir

  7 ay önce Şikayet Et sonları yakın sudilerin osmanlının ahını çekecekler da durun
  Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.