Haber 7

Washington'da da idam cezası kaldırıldı!

ABD’nin başkenti Washington’da ölüm cezası kaldırıldı. Washington Yüksek Eyalet Mahkemesi, idam cezasının keyfi ve ırksal olarak önyargılı olduğu gerekçesiyle oybirliği ile aldığı kararla, bu cezanın kaldırılmasına karar verdi. Böylelikle Washington yıllardır uygulanan ölüm cezasını yasaklayan 20. eyalet oldu.
GİRİŞ 12.10.2018 11:42 DÜNYA
Metin Boyutu
Washington'da da idam cezası kaldırıldı!

Washington Yüksek Mahkemesi, ölüm cezasını 1976'da yeniden yürürlüğe koyarak 5 mahkumu ölüm cezasıyla cezalandırmıştı. 2014'ten bu yana ise 8 tutuklunun ömür boyu hapis cezasına çarptırıldığı belirtildi. 

Mahkeme kararından sonra, Washington Valisi Jay Inslee yaptığı açıklamada, "Eşit adalet demokrasinin bir işaretidir ve eşit adaleti sağlamak devletin sorumluluğundadır. Washington eyaletinde uzun zamandır yürürlükte olan ölüm cezasının kaldırılmasından memnun oldum. Eyaletimizde uygulandığı gibi ölüm cezası herhangi bir meşru hedefe hizmet etmeyi başaramaz, Washington Yüksek Mahkemesi buna ek olarak, ölüm cezasını ırksal önyargıyla uygulandığı gerekçesiyle iptal etti" dedi. 

 

 

ABD’de, Ölüm Cezası Bilgi Merkezi’ne göre, 1999’a kadar 98 kişi ölüm cezasına çarptırıldı, 1999 yılından sonra ise bu sayının 23’e düştüğü belirtildi. 

Yorumlar

6
 • Ruhi

  10 ay önce Şikayet Et Demokrasi mi. Guantanamo nedir peki?
  Toplam beğeni
 • çağlar

  10 ay önce Şikayet Et abd de kaldırıldı diye haber yapılıyor iranın resmi kullanılıyor neden abddeki idam fotoğrafı kullanılmıyor
  Toplam beğeni
 • ahmet

  10 ay önce Şikayet Et sonunda doğru yolu bulmuşlar. türkiyede idam cezası varken kaç pkk'lı, kaç tecavüzcü sapık idam edildi. idam edilenler adnan menderes, fatin rüştü, adnan polatkan, deniz geçmiş.. 12 eylülde 1 sağdan 1 soldan idam edilenler. yani sadece siyasi amaçlı idamlar olmuş..
 • Murat

  10 ay önce Şikayet Et siz kaldirsaniz neolcak polis zaten vurup öldürüyor
  Toplam beğeni
 • Terazi

  10 ay önce Şikayet Et Sırf Allahın emrettiği adalet kaidesine uymamak için kafirane çırpiniyorlar. İnşAllah Cenab.ı Rabb'ül alemin bu tiplere tam da bagirlarini yirta yirta birilerine ölüm cezasi isteyecekleri olaylar yaşatır
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.