Haber 7

ABD hepsini ordudan attı! Sebebi çok ilginç

ABD ordusunun bir yıl içinde 500'den fazla göçmen askeri işten çıkardığı bildirildi.
GİRİŞ 12.10.2018 12:42 DÜNYA
Metin Boyutu
ABD hepsini ordudan attı! Sebebi çok ilginç

Associated Press (AP) ajansı, ABD ordusunun, geçen 1 yıl boyunca, dünya genelinde ana dilleri ya da tıbbi becerileri gibi nedenlerle orduya alınan ve hizmetleri karşılığında vatandaşlık işlemlerinin hızlandırılması sözü verilen 500'den fazla göçmen askeri işten çıkardığını ortaya koydu.

MAVNI adı verilen bir askere alma programı kapsamında, orduda göreve alınarak vatandaşlığa geçmelerinin yolu açılan göçmenlerden toplamda ne kadarının görevine son verildiği bilinmiyor.

 

 

502 GÖÇMEN ORDUDAN ÇIKARILDI

Ordu tarafından geçen ay bir bölge mahkemesine sunulan listede, 2017'nin temmuz ayından 2018'in temmuz ayına kadar, söz konusu program kapsamında işe alınan 502 göçmenin ordudan çıkarıldığı belirtildi.

AP'in talebi üzerine bu hafta ifşa edilen listede, bu kişilerden üçte ikisini ordudan çıkarma nedeni olarak "askere kaydolmayı reddetmeleri" gösterildi.

ASKERE KAYDOLMAYI REDDETTİLER, BİZ ÇIKARMADIK

Savunma Bakanlığına ait bir internet sitesinde yayınlanan listeye göre, göçmenlerin ordudan çıkarılmaları için askere kaydolmayı reddetmelerinin yanı sıra giriş seviyesi performanslarının vasatın altında olması ya da güvenlik taramalarının olumsuz olması gibi nedenler ortaya konuldu.

Ordudan çıkarılan askerlerden Badamsereejid Gansukh, AP'ye yaptığı açıklamada, ordunun geçen yıl göçmen askerlerin görevine açıklama yapmadan son vermeye başladığını belirterek "Asla askere kaydolmayı reddettiğimi söylemedim." dedi.

ABD ordusuna 2016'da, öğrenci vizesi gibi ülkede yasal statüye sahip olanlardan 5 binden fazla göçmen alınmıştı.

Savunma Bakanlığının verilerine göre, 11 Eylül 2001’den bu yana ABD ordusunda görev yapan yaklaşık 110 bin göçmen ABD vatandaşlığı kazandı.

ABD Başkanı Donald Trump'ın göçmen karşıtı politikaları, sık sık eleştirilerin hedefi oluyor.

Yorumlar

4
 • Eren

  8 ay önce Şikayet Et Amerikaya güvenilinir mi? Adam kullanma sahte vaadler hepsi var.
 • Erdoğan

  8 ay önce Şikayet Et abd atmadı yabancılar ayrıldı dahada ayrılacaklar
 • çağlar

  8 ay önce Şikayet Et önce kullan işin bitince posasını at hayli onlarada müstehak para için başka orduda belkide kendi devletine karşı savaştın
 • Tuzlalı

  8 ay önce Şikayet Et Bizde suriyelilere böyle program başlatalım hem Suriye de bizim askerimiz ölmesin hemde suriyeliler sokakta kağıt toplamasın
  Toplam beğeni
  • Vedat

   8 ay önce Şikayet Et Beyefendi Türkiye Cumhuriyeti Amerika değildir. Biz de Amerikalı değiliz.
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.