Haber 7

Arabistan vatandaşı robot Sophia'dan bir ilk daha!

Hong Kong'lu araştırmacılar tarafından geliştirilen insansı robot Sophia, Suudi Arabistan'dan aldığı vatandaşlıktan sonra bir ilke daha imza attı ve Azerbaycan'dan vize almayı başardı.
GİRİŞ 30.10.2018 15:23 DÜNYA
Metin Boyutu
Arabistan vatandaşı robot Sophia'dan bir ilk daha!

Suudi Arabistan'dan vatandaşlık alan ve tarihe kimlik sahibi ilk robot olarak geçen Sophia, Bakü Ulsulararası Havalimanı'nda vize alarak bir kez daha tarihe geçti.

"AZERBAYCAN'DAN ÇOK ETKİLENDİM"

 

 

Azerbaycan'da Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'le buluşan Sophia, "Sayın Cumhurbaşkanı, sizinle tanıştığıma memnun oldum. Azerbaycan'dan çok etkilendim. Bakü'nün eşsiz mimari tarzını, modern binalarını ve diğer teknolojik başarılarını gördüm" ifadelerini kullandı.

Aliyev ise, Sophia'ya "Yoğun programınızın arasında Azerbaycan'ı ziyaret etmeniz bizi çok mutlu etti. Birlikte açtığımız Asan merkezi, modern bir ülke inşa etme konusunda kapasitemizi ve çabamızı yansıtıyor" dedi.

VATANDAŞLIK ALAN İLK ROBOT OLMUŞTU

2016'da tanıtılan Sophia'ya Suudi Arabistan tarafından vatandaşlık verilmiş, böylelikle Sophia dünyanın vatandaşlık verilen ilk robotu unvanını almıştı.

Elektronik vizenin sahibi olan Sophia, Azerbaycan'dan sonra dünya turuna devam edecek.

Yorumlar

2
  • Bremenli

    8 ay önce Şikayet Et bu ajanlik icin kullanilmiyorsa bende bir sey bilmiyorum lan makina bu heryeri anten dolu elin kafirinin yaptigi robota bakiyoruz ne diyeyim
    Toplam beğeni
  • Göksel

    8 ay önce Şikayet Et Suudi Büyükelçiliğinden uzak dursun, ne lur ne olmaz.
    Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.