Haber 7

Putin ve Rusya resti çekti: Karşılık veririz

ABD'nin Rusya'ya INF Anlaşması'ndan doğan yükümlülüklerini yerine getirmesi için 60 gün süre verdiğini açıklamasının ardından Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'den gözdağı geldi. Putin, ABD'nin Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'ndan (INF) çekilmesi durumunda ülkesinin karşılık vereceğini dile getirdi.
GİRİŞ 05.12.2018 14:42 DÜNYA
Metin Boyutu
Putin ve Rusya resti çekti: Karşılık veririz

ABD, Rusya'ya INF Anlaşması'ndan doğan yükümlülüklerini yerine getirmesi için 60 gün süre verdiğini açıklamasının Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'den gözdağı geldi. Putin, ABD'nin Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'ndan (INF) çekilmesi durumunda ülkesinin karşılık vereceğini dile getirdi.

 

Rus lider, "İlk önce Amerikan tarafı Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'ndan çekileceğini açıkladı, ardından bunu niçin yapmaları gerektiğine dair gerekçe aramaya başladı. Temel gerekçe olarak da "bu anlaşmayı ihlal etmemiz" gösterildi. Ancak her zamanki gibi, bizim tarafımızdan bu anlaşmanın ihlal edildiğinde dair bir kanıt gösterilmiyor. ABD Kongresi INF sonrasına uygun roketleri yapmak için gereken parayı önceden ayırmış yani karar çoktan sessizce verilmiş. Bizim bunu fark etmeyeceğimizi düşündüler. Pentagon'un bütçesiyle bu füzeler geliştiriliyor. Fakat, bu açıklamanın kamuoyuna yapılmasından sonra bunlar ortaya çıkacak. Diğer adım olarak ise birilerini suçlamak gerekiyordu. Elbette Batı için en basit ve bilinen suçlu Rusya'dır. Bu böyle değil, biz bu sözleşmenin ihlaline karşıyız. Eğer ABD anlaşmadan çıkarsa, karşılık vermek zorunda kalırız" ifadelerini kullandı.

RUSYA GENELKURMAY BAŞKANI: ABD'NİN FÜZELERİNİN OLDUĞU ÜLKELERİ HEDEF ALIRIZ

 

Öte yandan Rusya Genelkurmay Başkanı Valeriy Gerasimov, Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'nın (INF) feshedilmesi halinde Rusya'nın, cevabi önlemlerinin ABD'nin orta ve kısa menzilli füzelerine ev sahipliği yapan ülkeleri hedef alacağını belirtti.

Yorumlar

17
 • Gazi

  5 ay önce Şikayet Et Rusya abd siyasetinde defansta kaldığı sürece ukraynayıda, abd ve batıya kaptırır kendisinide kaptırır.
 • deniz

  5 ay önce Şikayet Et Rusya niye amerikayı vurmuyorsunda, amerika nin füzelerinin olduğu ülkeleri vuruyorsun. amerikada füzemi yok.
  Toplam beğeni
  • enflasyon dollarli

   5 ay önce Şikayet Et itden sorarlar niye hurursun cevabinda deyermis korkutuyorum.bes neden kuyrugunu buluyorsun sorusunasa kendim de korkuyorum soylemis.
   Toplam beğeni
 • Hıdır BUDUR

  5 ay önce Şikayet Et I.Dünya Savaşı'na Girme Sebebimiz; Yavuz ve Midilli Olayı. GOEBEN ve BRESLAU gemilerinin Çanakkale Boğazı'nı geçerek İstanbul'a sığınması ve daha sonra Karadenize geçip Rus limanlarını topa tutması konusu "ilköğretim müfredatı" konusudur. Ukrayna konusunda NATO ile Rusya arasında gerginlik yaratılıp, Karadenizde Monrö'yü salla mantığında olup "yine aynı konseptte gol yersek" yuh olsun artık bize...(ATASÖZÜ: erkek eşek iki kere aynı çukura düşmez !!!)
  Toplam beğeni
 • barış

  5 ay önce Şikayet Et Putin amca, yanındayım çok dürüst bir duruşun var takdir ediyorum sizi.
  Toplam beğeni
  • enflasyon dollarli

   5 ay önce Şikayet Et baris bey rusiya cokuyor goren yok.artik rusiya vatandaslari putini gormek istemiyor.sovyetler birliyinin gucu rusiyanin gucunden defalarca buyuk idi.abd sovyetler birliyini bu yolla cokerti.rusiyanisa yikilmasina azkalmis.bir azda okumak bilgi almak gerekir.simdi savas fuzelerle deyil saglam ekonomiyle aparilir.
 • Cekosılovaya

  5 ay önce Şikayet Et Rusya ya söyleyin israili vursun hodrin meydan
  Toplam beğeni
  • enflasyon dollarli

   5 ay önce Şikayet Et yehudi yehudini vurarmi?
   Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.