Haber 7

Paris'ten 'Sarı Yelekliler'e tam destek!

Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo, akaryakıt zamlarını ve kötüleşen ekonomik koşulları protesto eden sarı yeleklilerin eylem yapma hakkı olduğunu söyledi.
GİRİŞ 05.12.2018 16:45 DÜNYA
Metin Boyutu
Paris'ten 'Sarı Yelekliler'e tam destek!

Hidalgo, basına yaptığı açıklamada, İçişleri Bakanı Christophe Castaner'in iptal edilmesi çağrısına rağmen sarı yeleklilerin cumartesi Paris'te yapmayı planladıkları eyleme destek verdi. 

 

 

Gösterilerdeki şiddet olaylarını kınayan ancak bu nedenle gösterilerin yasaklanmamasını isteyen Hidalgo, "Paris tüm Fransızlara ait. Hükümete tepkilerini göstermek için kentte eylem düzenlemek onların hakkı. İçişleri Bakanı buna göre güvenlik önlemleri almalı." dedi.

Castaner, dün Senato'da yaptığı açıklamada, sarı yeleklilere, cumartesi Paris'te yeni bir eylem yapmamaları çağrısında bulunmuştu.

 

 

PROTESTOLAR

Fransa'da akaryakıt zamlarına ve ekonomik şartların kötüleşmesine tepki olarak 17 Kasım'da başlayan sarı yeleklilerin eylemleri, ülkede son yılların en şiddetli protestosuna dönüştü.

Genellikle şehir merkezlerindeki yüksek kiralar nedeniyle kırsal bölgelere yerleşenlerden oluşan göstericiler, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'dan akaryakıt vergilerini düşürmesini ve ekonomik koşulların iyileştirilmesini talep ediyor.

Başkent Paris'in Champs-Elysees Caddesi çevresinde 1 Aralık'ta düzenlenen, binlerce kişinin katıldığı gösteride polisin eylemcilere sert müdahalesi, sokaklarda araçların ve çöp bidonlarının yakılması, iş yerlerinin yağmalanması, sık aralıklarla ses bombalarının patlatılması ve alevlerin yükselmesi kenti "kaosa" sürüklemişti.

Champs-Elysees çevresindeki birçok restoran, kafe ve mağaza, protestolar nedeniyle kepenk indirmiş ve çevrede de 3 ila 4 milyon avroluk hasar oluşmuştu. Ülkenin birçok kentindeki gösterilerde de cadde ve yollar kapatılmıştı.

Gösterilerin başından bu yana çıkan olaylarda 3 kişi hayatını kaybetmiş, 222'si güvenlik görevlisi bin 43 kişi yaralanmış ve bin 424 kişi gözaltına alınmıştı.

Yorumlar

6
 • İstanbul-18

  5 ay önce Şikayet Et Ey hatun kişi sen halen asıl maksadı anlamamışsın, bu hak arama falan değil, bu bir amaç için yapılan terör olayıdır. Bunlar ipleri dünyaya nizam vermeyi kendilerine görev bilen üst akıl denilen şeytanlaşmış insanların maşaşalığına soyunurlar, biz de ağaçları sizde mazotu başkasında kuşları bahane ederek çapulculuk yaparlar.
  Toplam beğeni
 • Vatansever

  5 ay önce Şikayet Et Fransa'yı insan haklarına saygılı olmaya davet ediyoruz.
 • ugur Mustafa

  5 ay önce Şikayet Et Polis șiddeti ınanılmaz boyutta!
 • Deli Dumrul

  5 ay önce Şikayet Et Yav ne olacak bu Fransa'nın halı, çık çık. Zamanında biraz fazla türk ailesine vatandaşlık verseydiniz. Bu zamlara hiç tepki olmazdı.
  Toplam beğeni
 • nail

  5 ay önce Şikayet Et kınıyok.herkes kınasın avrupa kına yaksın
  Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.