Haber 7

147 adet F-35... Dev sipariş verildi

Japonya, daha önce sipariş ettiği 42 adede ek olarak, 105 adet daha F-35 alımı için yapılan satın alma planını onayladı.
GİRİŞ 10.01.2019 17:31 DÜNYA
Metin Boyutu
147 adet F-35... Dev sipariş verildi

Japonya Ulusal Güvenlik Konseyi ve Ulusal Kabinesi, F-35 alımı programında önceden onaylanmış 42 adet F-35'e ek 105 adet daha F-35 almak için yapılan satın alma planını onayladı. Bu satın alma ile Japonya toplamda sipariş edilen 147 adet F-35 ile programın en büyük uluslararası müşterisi ve F-35'lere en büyük toplu siparişi veren ülke oldu.

 

Halihazırda sipariş edilmiş 42 adet F-35A'nın yanı sıra, Japonya ayrıca ilk kez bir STOVL (kısa kalkış ve dikey iniş yapabilen) versiyonunun satın alımını da onaylamış oldu. Ek 105 uçağın beklenen siparişinin, 63 adet F-35A ve gelecekte üretilecek ve teslim edilecek 42 adet STOVL jet olacağı tahmin ediliyor.

F-35'in üreticisi Lockheed Martin, her F-35 uçağının varyantını, yıl boyunca mümkün olan en düşük fiyata ve en düşük maliyetle sunmayı taahhüt ediyor.

 

Şirket konu hakkında şunları söylemişti: "F-35 uçak sistemi olgunlaşmaya devam ettikçe ve günümüzün operasyonel ortamında olağanüstü görev etkinliği ve hayatta kalma kabiliyeti göstermeye devam ettikçe, uçağın çalışma ve üretilmesinde maliyetini düşürmeye odaklandık. İlk üretim sözleşmesinden bu yana maliyetleri zaten yüzde 60'tan daha fazla düşürdük ve F-35'i eski, daha az yetenekli uçaklara eşit veya daha düşük bir fiyata teslim etme ve sürdürme yolundayız. Kritik savunma ve güvenlik ihtiyaçlarını karşılamak için ek F-35'leri sunmak adına ABD ve Japon hükümetlerinin yanı sıra endüstri ortaklarımızla iş birliği yapmaktan gurur duyuyoruz."

Yorumlar

16
 • abdullah

  5 ay önce Şikayet Et yuksek teknolojin varken yazık etmişsin f35 projesi abd hava kuvvetlerini yenileme maliyetini başka ülkelere kakalama projesidir.
 • Musa

  5 ay önce Şikayet Et Japonlar onurunu kaybetmeden önce F35 ten iyisini yapabilecek yetenekteydiler. Yine de yapabilirler ama Onuru kaybettiler.
  Toplam beğeni
 • hürgeneral

  5 ay önce Şikayet Et Korkaklar savasamaz merak etmeyin
  Toplam beğeni
 • haci

  5 ay önce Şikayet Et Onurlu japon halkına ne olmuş böyle dedeleri boşu boşuna ölmüş
  Toplam beğeni
 • usta 49

  5 ay önce Şikayet Et Amerika'dan Alın alın belki ikinci HİROŞİMA'yı da size yaşatır.
  Toplam beğeni
  • Maner

   5 ay önce Şikayet Et İyi de ABD orayı işgal ettiği için zaten kendi adamını başa koymuş durumda .Japonlar da ABD ye haraç ödüyor ,bu uçaklar ise haracin formalitesi
   Toplam beğeni
  • bayirbucak

   5 ay önce Şikayet Et Hirosima zamanlarina dogru japonlarin cinlilere yaptiklarinida bir bilsen
   Toplam beğeni
Algıladığımıza göre şu anda haber7.com’un mobil versiyonuna normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız.
Daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.